Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne.

Maroko | Drewniane figurki wielbłądów
Maroko | Drewniane figurki wielbłądów (by davidooms)

Wyroby z drewna tui (głównie resztki mebli) znajdowane są obecnie na stanowiskach archeologicznych starożytnych miast budowanych przez rzymian. Zapewne już wówczas doceniano przepiękny zapach tego drewna.

Inną jego zaletą jest nieregularna faktura. Drewno pochodzące z obszaru pnia jest jasnobrązowe o misternie splątanej strukturze komórkowej, natomiast to z odrostów korzeni jest dużo ciemniejsze i mocno nakrapiane, a wręcz pstrokate.

Aby wydobyć naturalne piękno drewna naciera się je sokiem z cytryny wymieszanym z oliwą, a następnie pieczołowicie poleruje. Zabieg ten nadaje drewnu piękny połysk bez potrzeby malowania go bezbarwnymi emulsjami oraz chroni drewno przed ciemnieniem.

 

Ze względu na sporą twardość drewna wykonanie drobnych przedmiotów takich jak np.: miski, tace, talerze, popielniczki czy... szachy, wymaga dużego nakładu czasu. Przedmioty wykonane z drewna tui dodatkowo ozdabia się orientalnymi wzorami, które mogą być na nim malowane lub wypalane.

Maroko | Sklepik z drewnianymi dziełami sztuki
Maroko | Sklepik z drewnianymi dziełami sztuki (by www.marokostyle.com)

Bardzo często rzemieślnicy, wytwarzając meble, łączą ze sobą kilka rodzajów drewna (drewno tui, orzecha, cytrynowca i hebanu) o różnej barwie oraz macicę perłową. W ten sposób powstają niezwykle piękne mozaiki.

Podobnie jak w przypadku innych produktów regionalnych, tak i w tym przypadku wykorzystano potencjał drewna z tui do promocji Essaouiri oraz okolic miasta. Obecnie przemysł stolarski stanowi  ważny filar lokalnej gospodarki, zarówno ze względu na liczbę osób w nim zatrudnionych jak i wielu kupców, którzy pochodzą z całego świata.

Kolekcjonerzy szczególnie podziwiają kontrast pomiędzy dzikością drewna i finezją rzemieślniczej pracy. Nakrapiane drewno i jego pomarszczona powierzchnia musi harmonizować ze sztucznymi liniami ciesielskimi ponieważ to właśnie jest najważniejszym aspektem sztuki obrabiania tego drewna.

Maroko | Klimatyczny targ w Essaouiri pełen wyrobów z marokańskiej tui
Maroko | Klimatyczny targ w Essaouiri pełen wyrobów z marokańskiej tui (by jmparrone)

W Essaouiri spotkamy nie tylko wielu artystów rzeźbiarzy, ale także fabryki obróbki drewna. Materiał do nich dostarczany jest przez lokalnych leśników, których zbiory są ściśle nadzorowane przez administratorów lasów. Tradycyjne i lokalne produkty zawsze przyciągają w dany region rzesze turystów ciekawych procesu ich wytwarzania.

Marokańska tuja, czyli Tetraclinis articulata lub tzw. Barbary thuja,  to drzewo iglaste blisko spokrewnione z cedrami. Jest drzewem wiecznie zielonym o gęstych gałęziach, które cechuje unikalny układ. Drewno ma kolor czerwonawy z brązowymi plamkami, a czasami także złotawymi żyłami. Niestety tuja rośnie bardzo wolno osiągając maksymalnie 15-20 metrów wysokości i niewiele więcej niż 0,5m szerokości. Jest endemitem i występuje jedynie w północno-zachodnim rejonie morza Śródziemnego: w Maroku, Tunezji, Algierii oraz na Malcie i w Kartaginie. W Maroku występuje w sześciu regionach, a jego cała populacja obecnie zajmuje 607,900 hektarów.

Wyroby z drewna tui dostępne są na wszystkich dużych targach w Maroku. Sprzedawcy często nazywają drewno tui także jako: callistris lub araar. Jest ono uważane za produkt ekskluzywny dlatego też ceny przedmiotów z niego wyrabianych nie należą do niskich.

Maroko | Przedmioty z tui są pięknie zdobione macicą perłową oraz malowanymi lub wypalanymi wzorami
Maroko | Przedmioty z tui są pięknie zdobione macicą perłową oraz malowanymi lub wypalanymi wzorami (by www.marokostyle.com)