Nie ma przepisu na idealną wycieczkę do wybranego zakątka świata. Każdy z nas ma swój sposób na to, by zobaczyć jak najwięcej, by być usatysfakcjonowanym z podróży, by mieć jak najlepsze wspomnienia. O swojej wycieczce do Maroka postanowiła opowiedzieć nam nasza czytelniczka Małgosia:

Maroko | As-Sawira i błękitne łodzie
Maroko | As-Sawira i błękitne łodzie (by Cuyahoga )

Zainspirowana krótkim filmem o Maroku, znalezionym w sieci, postanowiłam opowiedzieć Wam o mojej podróży do tego niezwykle kolorowego kraju.

Może zacznę od przygotowań. Przed każdym wyjazdem sporządzam listę miejsc, które chciałabym zobaczyć, potraw, których chciałabym spróbować oraz rzeczy, które koniecznie muszę kupić. Jest to bardzo pomocne, zwłaszcza gdy jest się w danym miejscu po raz pierwszy. Przygotowując się po podróży przeszukuję też zawsze Internet w poszukiwaniu najpopularniejszych atrakcji i miejsc, które szczególnie warto zwiedzić, czyli zazwyczaj są to wszelkie muzea, parki, kościoły, itp. Coraz częściej okazuje się jednak, że akurat ta lista szybko idzie w zapomnienie.

Są takie miejsca, których grzechem byłoby nie zobaczyć będąc w danym kraju, np. Koloseum w Rzymie albo Placu Dżemaa el-Fna w Marrakeszu – są to wizytówki tych miast. Z każdym wyjazdem zaczęłam jednak nieco inaczej postrzegać zwiedzanie. Już nie biegam od muzeum do muzeum, nie odhaczam na kartce kościołów, które zobaczyłam, czy nie szukam pomników wymienionych w przewodniku. Większą przyjemność sprawiają mi spacery po mniej uczęszczanych przez turystów uliczkach, spożycie posiłku w tradycyjnym barze, w którym stołują się tylko mieszkańcy, zrobienie zakupów z dala od centrum.

Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.

Szare, rude, czarne, białe, małe, duże, grube albo chude – koty. Widoczne na każdym kroku, leniwie leżące przy stoiskach albo spacerujące wąskimi uliczkami. Jest ich tak dużo, że można pokusić się o stwierdzenie, że Maroko jest królestwem kotów.

Maroko | Mały miezkaniec As-Sawiry
Maroko | Mały mieszkaniec As-Sawiry (by mhobl )

Był sobie kot

Koty w Maroku są dosłownie wszędzie: na ulicach miast, stoiskach z pamiątkami albo żywnością, w meczetach, hotelach, restauracjach i ogrodach.

Koty najlepiej mają w miejscowościach w pobliżu morza i oceanu, gdzie są oczywiście ryby. Czasem uda coś się ukraść, czasem jakiś rybak albo sprzedawca rzuci kilka. Gorzej niestety mają te w głębi kraju. Wielu ludzi je dokarmia, mogą liczyć na wodę, ale niestety chore, wychudzone kociaki są też częstym widokiem. W niektórych miejscach, np. w mini zoo w Agadirze przychodzi weterynarz, która ogląda i leczy koty.

Spacerując uliczkami mediny zauważymy leniwie przeciągające się w doniczkach albo na pufach koty. Również jedząc tadżina w barze możemy poczuć ocierającego się o nasze nogi jednego z nich. Nie boją się, są przyzwyczajone do ludzi. Marokańczycy dobrze je traktują, czego niestety nie można powiedzieć o psach. Tych jest w Maroku niewiele.

W dniach 12-20 maja, w Fezie, odbędzie się już po raz 23. Festiwal Muzyki Sakralnej (Fez Sacred Music Festival). Na scenach wystąpią artyści z całego świata. Jest to jeden z najpopularniejszych festiwali w Maroku, każdego roku odwiedzany przez licznych miłośników muzyki.

Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie cieszy się dużym powodzeniem
Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie cieszy się dużym powodzeniem (by nathalier )

Koncerty odpłatne i darmowe

Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w kilku punktach miasta. Popołudniowych koncertów wysłuchamy w ogrodach Jnan Sbil, a wieczorne muzykowanie odbędzie się na placu Bab al Makina – są to koncerty płatne. Koszt karnetu na wszystkie dni wynosi 305 euro.

W programie przewidziane też koncerty darmowe, które odbędą się na placu Boujloud.

W środowe popołudnie, 17 maja, zaplanowano małą przerwę od koncertowania, jest to więc doskonała okazja do zwiedzania miasta oraz jego okolic.


{div float:right|class:reklamakat}{module Reklama linki bottom}{/div} {div class:modulitpkat}{module ITPShare}{/div}


{div float:left|class:reklama250}{module Reklama ads 250}{/div}{module Reklama ads 250}