Dżemaa El-Fna to wspaniały plac w samym sercu miasta, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie Marrakeszu. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników.

Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka
Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka (by kodok )

O każdej porze roku, bez względu na porę dnia i nocy, na placu panuje gwar i ruch. Ożywiona atmosfera wciąga wszystkich, włącznie z turystami.

Marrakesz przyciąga wielu turystów z całego świata. Aby poznać jego piękno wcale nie trzeba wydawać kroci. Jest tu wiele miejsc i atrakcji, za które nie trzeba płacić. Oto kilka pomysłów na spędzenia czasu w Marrakeszu bez wydawania pieniędzy.

Maroko | Wiele stoisk otwartych jest do późnych godzin nocnych
Maroko | Wiele stoisk otwartych jest do późnych godzin nocnych (by kodok )

Przejdź się na spacer wąskimi uliczkami medyny

Każdy turysta będący w Marrakeszu odwiedza medinę. Błąkanie się po wąskich uliczkach może trwać godzinami. To istny labirynt! Odkrywanie coraz to nowszych i piękniejszych miejsc sprawi wiele radości i satysfakcji.

Podziwiaj wielobarwne stoiska na soukach

Koniecznie warto również odwiedzić souki, czyli bazary, na których znajdziemy dosłownie wszystko. Od artykułów spożywczych przez kosmetyki, ubrania, aż po własnoręcznie zrobione meble. Możemy przystanąć na chwilę i poobserwować pracujących kowali czy szewców. Sprzedawcy będą nas wołać i namawiać do zakupów, ale pamiętajmy – nie jest to obowiązek!

Marrakesz słusznie uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa. W mieście tym znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, do których niewątpliwie należy zaliczyć przepiękne, okazałe meczety o minaretach sięgających wręcz ku nieboskłonom.

Maroko | Meczet Kutubia w Marrakeszu
Maroko | Meczet Kutubijja w Marrakeszu (by alphis)

Jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury jest meczet Kutubijja (Kutubia), pochodzący z XII wieku. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.