Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, a zarazem największe święto islamu obchodzone przez jego wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr.

Maroko | Ramadan jest czasem modlitwy, błogosławieństwa i osobistego zwycięstwa nad ludzkimi słabościami
Maroko | Ramadan jest czasem modlitwy, błogosławieństwa i osobistego zwycięstwa nad ludzkimi słabościami (by atkinson000)

W czasie ramadanu dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu.

Obok ręki Fatimy, krzyż d’Agadez jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marokańskich symboli. Ozdoby (naszyjniki, kolczyki, bransoletki, elementy dekoracji wnętrz) w obu tych formach można kupić na absolutnie każdym targu w Maroku – od Tangeru po Laayoune.

Maroko | Ręka Fatimy to symbol nierozerwalnie połączony z religią
Maroko | Ręka Fatimy to symbol silnie związany z marokańskimi wierzeniami (by zyllan )

Ręka Fatimy

Ręka Fatimy to symbol silnie związany z marokańskimi wierzeniami. Jest to amulet, który ma chronić przed „złym okiem”, czyli urokiem, który może zostać na nas rzucony przez innych. Ma ona również wyrażać błogosławieństwo, moc i siłę.

Symbol ten pochodzi z czasów przedislamskich i przedchrześcijańskich. W języku arabskim ręka Fatimy nazywana jest khomsah (خمسة)‎ lub inaczej: khamsa albo khoms, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pięć” oraz „pięć palców dłoni”.

Jak wygląda uroczystość pogrzebowa w Maroku? Czy na cmentarzach również ustawia się znicze? Wielu z nas się nad tym zastanawia. Należy wiedzieć, że w krajach muzułmańskich, w tym i w Maroku, pogrzeb wygląda inaczej niż w wierze chrześcijańskiej.

Maroko | Cmentarz w Rabacie
Maroko | Cmentarz w Rabacie (by davidstanleytravel )

Muzułmanie wierzą, że jeśli ciało nie zostanie pochowane w ciągu 24 godzin to dusza zmarłego zostanie uwięziona i nie dostanie się do raju. Tak szybki pochówek ma też duży związek z bardzo dużymi upałami. Religia nie dopuszcza przeprowadzania sekcji zwłok, bo ludzie nie powinni ingerować w postanowienie Allaha.

Ciało zmarłego jest dokładnie obmywane (najczęściej przez najbliższego członka rodziny), następnie nacierane olejkami, czasem perfumowane.