U zarania dziejów tekstyliów tkaniny produkowano z włókien roślin lokalnie występujących w danym rejonie świata. Polska słynęła np. z wyrobu tkanin z lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). W wielu krajach produkowano tkaniny z konopi siewnych (Cannabis sativa). W Birmie kobiety zamieszkujące jezioro Inle Lake do dziś wyrabiają niesamowicie delikatne materiały z włókien lotosu orzechodajnego (Nelumbo nucifera). Również Maroko ma się czym pochwalić w tej dziedzinie, wytwarzając tkaniny z włókien agawy.

Maroko | Agave americana
Maroko | Agave americana (by rufino_uribe )

Kaktusowy jedwab

W przemyśle tkackim najczęściej wykorzystywane są trzy gatunki agaw: Agave Rigida var. sisalana, Agave americana oraz Agave decipiens. Mają one najwięcej włókien. Otrzymana tkanina nazywana jest: „kaktusowym jedwabiem”, „roślinnym jedwabiem” lub „jedwabiem Sabra”.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać po nazwie, w Maroku tkaniny z agawy tworzy się z aloesu zwyczajnego, nazywanego także aloesem barbadoskim (Aloe vera). Zarówno agawy, jak i aloesy należą do tego samego rzędu roślin, czyli szparagowców (Asparagales).

Aloes zwyczajny to roślina zaliczana do sukulentów, co oznacza że przystosowała się do życia w niezwykle trudnych warunkach związanych z ograniczonym dostępem wody. Najważniejszym przystosowaniem do tak wymagającego środowiska jest wykształcenie tkanki wodnej, która służy do gromadzenia H2O podczas okresów suszy. Pamiętajmy jednak, że nie są to kaktusy, mimo iż często mylnie są do nich zaliczane.

Fez – stolica wyrobów z włókien agawy

Za stolicę wyrobów z włókien agawy uważany jest Fez, który słynie także z farbiarni skór.

Sam proces wyrobu włókien z liści aloesu nie zmienił się od wieków i w zasadzie nie różni się zbytnio od wytwarzania włókien z innych roślin.

Zerwane kolczaste i mięsiste liście są myte, a następnie delikatnie miażdżone. Otrzymana papka jest myta tak, aby oddzielić włókna od pozostałej tkanki roślinnej. Od tej chwili najważniejsze stają się sprawne kobiece dłonie, które delikatnie splatają roślinne włókna w „jedwabną” nitkę. Nitki te są farbowane, a następnie tka się z nich wspaniałe materiały.

Maroko | Wyroby z włókien z agawy można podziwiać na każdym marokańskim targu
Maroko | Wyroby z włókien z agawy można podziwiać na każdym marokańskim targu (by mwanasimba )

Wyjątkowa pamiątka z Maroka

Wyroby z włókien z agawy można podziwiać na każdym marokańskim targu od północy kraju aż do samego południa.

Są to zazwyczaj chusty, koce, pledy, kilimy, dywany, a nawet dżelaby. Tkaniny te mają przepiękne, intensywne i żywe kolory. Są metalicznie błyszczące, dzięki czemu mienią się w promieniach marokańskiego słońca.

Chusta z włókien agawy będzie elegancką i nietypową pamiątką z Maroka dla nas samych oraz świetnym prezentem dla naszych najbliższych. Dopytajmy jednak czy wyroby, które kupujemy są w stu procentach z włókien roślinnych, czy też mają dodatki wełny wielbłądziej lub przędzy bawełnianej.

Zważywszy na fakt całkowicie naturalnej i ręcznej produkcji jedwabiu Sabra nie dziwmy się, że nie należy on do najtańszych produktów. Pamiętajmy, że tkaniny z agawy pierze się w temperaturze nie większej niż 30 stopni Celsjusza oraz, mimo iż zwykle nie ma takiej potrzeby, można je prasować, ale tylko w najniższych temperaturach.

Maroko | Agave decipiens
Maroko | Agave decipiens (by nestmaker )