Dodatkiem do dżelaby są ręcznie wykonane buty z delikatnej skóry. Skórzana jest nawet ich podeszwa. Popularnie nazywa się je „baboosh” lub „belgha”. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Maroko | Buty typu baboosh noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni
Maroko | Buty typu baboosh noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni (by roubicek)

Buty tego rodzaju są niezwykle lekkie i wygodne. Dla nas europejczyków bardziej przypominają domowe pantofle niż obuwie wyjściowe. Marokańczycy traktują je jednak jako buty na każdą porę roku i każdą okazję.

Mendil to materiał w biało-czerwone paski, stanowiący dopełnienie tradycyjnego stroju kobiet w marokańskiej prowincji Anjra-Fahs. Z powodu ogromnej popularności tradycyjny mendil został uznany za oficjalne logo tej rolniczej prowincji.

Maroko | Turyści żywo zainteresowani sposobem wyrobu marokańskich tkanin chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach
Maroko | Turyści żywo zainteresowani sposobem wyrobu marokańskich tkanin chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach (by mwanasimba)

Kobiety w prowincji Fahs-Anjra wciąż noszą mendil zarówno w domu, jak i poza nim. Bawełnianą tkaninę przewiązują wokół talii lub okrywają nią plecy i ramiona.

Mendil przybierać może różną postać, w zależności od miejsca, w którym jest produkowany. W Chefchaouen mendil wykonywany jest z wełny ziarnistej, nazywanej mharbel, a zdobiące go paski są stosunkowo cienkie. Bywa też tak, że pasy nie są biało-czerwone, lecz biało-zielone lub biało-czerwono-niebieskie.

Zgodnie z zasadami islamu, niektóre części ludzkiego ciała są „aurh”, czyli „zakazane” dla oczu innych niż ich właściciela i współmałżonka. U kobiet całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni powinno być zasłonięte. Mężczyźni natomiast powinni ukrywać ciało od pępka do kolan.

Maroko | Hidżab - chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję
Maroko | Hidżab - chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję (by anjči)

Najważniejszą cechą muzułmańskich kobiet jest skromność. W języku arabskim określa ją słowo „haja”, które oznacza także „psuć widok, ukrywać”. To właśnie od niego wzięła się nazwa powszechnego okrycia głowy muzułmanek. Hidżab to chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję. Nie zasłania ona ramion, a tym bardziej twarzy.