Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, klimat Maroka jest bardzo zróżnicowany. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy (subtropikalny) typu śródziemnomorskiego.

Maroko | Rabat w pełnym słońcu
Maroko | Rabat w pełnym słońcu (by jlascar)

Bliskie położenie gór czyni klimat na wybrzeżach łagodnym i wilgotnym. W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny prąd kanaryjski, bardzo często występują mgły.

W głębi kraju klimat jest suchy i skrajnie suchy z odmianą górską w rejonie Atlasu Wysokiego. W rejonach tych dzienne wahania temperatury są znaczne. Średnia temperatura w styczniu, czyli najzimniejszym miesiącu, wynosi około 10oC. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura może przekraczać nawet  40oC.

Roczna suma opadów zmienia się w zależności od regionu. W górach dochodzi do 1000 mm, jednak w pozostałej części kraju jest znacznie niższa. W okolicach saharyjskich opady nie przekraczają 50 mm rocznie.

Maroko | To dość zaskakujące, ale w Maroku można pojeździć na nartach!
Maroko | To dość zaskakujące, ale w Maroku można pojeździć na nartach! (by fruey)

Wraz z końcem wiosny lub początkiem lata znad Sahary wieją tzw. szarki (określane także mianem: chamsin, sirocco i Chergui), czyli suche i bardzo gorące wiatry.

Mimo, iż Maroko leży na kontynencie Afrykańskim, należy pamiętać, że w Atlasie Wysokim zimą występują opady śniegu i to dość obfite. Pokrywa śnieżna może utrzymywać się nawet przez 6 miesięcy w roku. Temperatura w górach niejednokrotnie spada do -20oC .