Tradycyjnym marokańskim sposobem dbania o urodę oraz ważnym elementem życia społecznego jest łaźnia parowa, czyli hammam. Jest ona dostosowana do nakazów islamu, które wymagają starannej higieny. Hammam to także  miejsce głębokiego relaksu. Ponadto jest to jedno z nielicznych miejsc publicznych, w którym przedstawiciele wszystkich klas społecznych oraz różne pokolenia mogą się spotkać towarzysko i porozmawiać. Tradycyjne marokańskie hammamy to także miejsca wymiany wskazówek i przepisów na zachowanie młodości i naturalnego piękna.

Maroko | Będąc w Maroku warto odwiedzić publiczną łaźnię - hammam
Maroko | Będąc w Maroku warto odwiedzić publiczną łaźnię – hammam (by zongo )

Hammam i chwila zapomnienia...

Nie ma takiej miejscowości w Maroku, w której nie byłoby publicznej łaźni. Tradycja ta zapoczątkowana została przez Rzymian, a upowszechniła się wraz z rozprzestrzenianiem się islamu.

Łaźnie są przeznaczone za równo dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Oczywiście każda z płci zajmuje w niej osobne pomieszczenia.

Dawniej, gdy islam w Maroku był bardziej surowy i rygorystyczny, kobiece wyjście do łaźni było jedyną możliwością wyrwania się z domu i ukryciu choć na chwilę przed ciągłą obserwacją ojca, braci czy męża.

Zabiegi kosmetyczne

Podczas sesji w łaźni kobiety poddają się różnym zabiegom kosmetyki naturalnej. W łaźni nagość wśród kobiet nie jest niczym wstydliwym. Oczywiście, jeśli kogoś taka sytuacja krępuje, może zachować bieliznę.

Aby zabieg był jak najpełniejszy, należy się zaopatrzyć w czarne mydło, rękawicę z kassawy oraz maseczkę rassoul.

Maseczka rassoul jest naturalnym kosmetykiem pochodzącym z Maroka. Powstaje z mieszaniny glinki ghassoul, henny oraz suszonych kwiatów róży i lawendy. Taki zestaw działa kojąco dla nerwów i odżywczo dla skóry. Co więcej, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza martwy naskórek przez co skóra po jej zastosowaniu jest aksamitnie gładka i miękka. Maseczka ta jest bogata w krzemionkę, magnez i potas. Rassoul nie należy umieszczać na włosach, gdyż zawarta w niej henna może zmienić ich naturalny kolor. Nie poleca się także pokrywania henną włosów farbowanych wcześniej kosmetykami chemicznymi – może to doprowadzić do zmiany koloru włosów na szarozielony i wpłynąć na ich znaczną łamliwość.

Na włosy stosuje się inną maseczkę, nazywaną beloun. Jest to mieszanka rumianku, płatków róż, olejków (herbacianym, z czarnuszki i oliwek) oraz czerwonej glinki bogatej w mikroelementy ,takie jak żelazo, krzem i potas. Maseczka taka wzmacnia włosy, nabłyszcza je i wygładza, ułatwiając ich rozczesywanie. Co więcej, wpływa odżywczo na skórę głowy i cebulki włosów.

Maroko | Podczas sesji w hammamie kobiety poddają się różnym zabiegom kosmetyki naturalnej
Maroko | Podczas sesji w hammamie kobiety poddają się różnym zabiegom kosmetyki naturalnej (by panpacificvancouver )

Marokańskie SPA

W łaźni ciepło parującej wody otwiera pory, przez co skóra jest przygotowana na wchłonięcie ze stosowanych kosmetyków najbardziej odżywczych ekstraktów. Skórę poddaje się także oczyszczaniu mechanicznemu poprzez pocieranie jej specjalną rękawicą z włókien kassawy. Oczyszczona z martwych komórek i innych zewnętrznych zanieczyszczeń skóra staje się delikatna, jedwabiście gładka i jędrna.

Pobyt w łaźni to również moment odprężenia i głębokiego relaksu. Ciepła para rozszerza naczynia krwionośne poprawiając ukrwienie wszystkich mięśni i narządów ciała. Rozluźnienie mięśni zmniejsza odczuwanie bólu. Taka terapia jest szczególnie zalecana po dużym wysiłku fizycznym u osób trenujących wyczynowo sporty. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne pocenie się po intensywnym wysiłku fizycznym może doprowadzić do odwodnienia organizmy. Sam proces wypacania cząsteczek wody wymaga zwiększonego nakładu energii. Energia ta w organizmie wydzielana jest wyłącznie w wyniku hydrolizy tłuszczu. W związku z czym systematyczne uczęszczanie do łaźni poprzez spalanie tłuszczu wpływa korzystnie na zmniejszenie wagi. Może więc być skutecznym sposobem dbania o linię.

Maroko | W każdej miejscowości w Maroka znajduje się co najmniej jedna łaźnia
Maroko | W każdej miejscowości w Maroka znajduje się co najmniej jedna łaźnia (by avoulot )

Kilka ważnych wskazówek

Warto wiedzieć, że nie zaleca się odwiedzania łaźni wcześniej niż trzy godziny po posiłku. Nie powinno się także depilować na dzień przed wizytą w hammamie, ponieważ opary z drewna eukaliptusowego i sosnowego mogą boleśnie podrażnić skórę. Osoby o niskim ciśnieniu nie powinny w ogóle korzystać z łaźni parowych, gdyż powodują one spadek ciśnienia krwi, co w takim przypadku może doprowadzić do omdlenia.

W hammamie powinien być basen, przejściowa sala zimna, borma – czyli sala ciepła z licznymi niszami i ławkami, sala parowa – bardzo gorąca i kolejna sala ciepła, w której myje się i stopniowo wychładza ciało. Maseczki ghassoul i beloun nakłada się przed wejściem do sali parowej.

Aranżacja wnętrza łaźni

Tradycyjnie sklepienia sauny powinny być łukowe, a wnętrza oświetlone delikatnym, nastrojowym światłem. Taka aranżacja sprzyja relaksacji, szczerym zwierzeniom i ploteczkom. Bardzo często łaźnie parowe są ciekawymi i pięknymi zabytkami architektury marokańskiej. Obecnie powstaje wiele niezwykle nowoczesnych i ekskluzywnych łaźni parowych dla bogatych Marokańczyków.

Maroko | Pobyt w łaźni to również moment odprężenia i głębokiego relaksu
Maroko | Pobyt w łaźni to również moment odprężenia i głębokiego relaksu (by dewet )

Przywitania, pożegnania

Łaźnia to tradycja, w związku z czym panują w niej określone konwenanse. Jednym z nich jest sposób wita się oraz żegnania. Wchodząc do hammamu zostaniemy przywitani słowami "Sa-lã-mou  'alî-koum". Na słowa te powinniśmy odpowiedzieć: „be-sa'-Hã lHammam”. Następnie wypowiadane jest sformułowanie: „Lah ya-'a tîk sa'Hã". Natomiast wychodząc z łaźni mówimy do pozostałych uczestników: „Bs'Hã w-rã'Ha”, co dosłownie oznacza „Dla zdrowia i spokoju”.

Do tradycji należy także wypicie przed wyjściem z łaźni szklaneczki "ka-ye-kt'a' l'ate-sh”, czyli herbaty miętowej, która najlepiej ugasi nasze pragnienie.

W ostatnich latach hammam rozwinął się w Maroku do tego stopnia, że dostosowany został do potrzeb różnych klas społecznych. Szczególnie tyczy się to wymogów najzamożniejszych klientów. Niestety kłóci się to z tradycją hammamu, który miał łączyć społeczeństwo, a nie dzielić je. Jednym z najbardziej ekskluzywnych, eleganckich i  luksusowych hammamów jest "Pacha" w Casablance. Wiele nowoczesnych łaźni marokańskich jest dostępnych dla zagranicznych turystów.