Rękodzieło artystyczne to ważny element narodowego dziedzictwa Maroka. Tutejsze małe dzieła sztuki, z których na plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim ceramika, należą do najbardziej zróżnicowanych i kolorowych w całym Maghrebie (region północno-zachodniej Afryki).

Maroko | Ceramiczne tadżiny (tajine)
Maroko | Ceramiczne tadżiny (tajine) (by marokanska-ceramika )

Marokańska ceramika

Początki marokańskiej sztuki ceramicznej sięgają VIII wieku, natomiast jej rozkwit nastąpił w XV stuleciu.

Prawdziwymi ceramicznymi zagłębiami Maroka są: Safi, Fez i Mekenes. Każde z tych miejsc wyróżnia indywidualny styl i ornamentyka.

W kraju funkcjonuje mnóstwo tradycyjnych, niewielkich spółdzielni, od dziesięcioleci zajmujących się garncarstwem i ceramiką.

Początkowo wyroby ceramiczne były przedmiotami codziennego użytku. Gdy z czasem dostrzeżono ich walory artystyczne, stały się jednym z symboli Maroka.

Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne.

Maroko | Drewniane figurki wielbłądów
Maroko | Drewniane figurki wielbłądów (by davidooms)

Wyroby z drewna tui (głównie resztki mebli) znajdowane są obecnie na stanowiskach archeologicznych starożytnych miast budowanych przez rzymian. Zapewne już wówczas doceniano przepiękny zapach tego drewna.

Inną jego zaletą jest nieregularna faktura. Drewno pochodzące z obszaru pnia jest jasnobrązowe o misternie splątanej strukturze komórkowej, natomiast to z odrostów korzeni jest dużo ciemniejsze i mocno nakrapiane, a wręcz pstrokate.

Każdy z nas zna historię o latającym dywanie i mimo iż nie pochodzi ona z Maroka, to właśnie w tym kraju można spotkać naprawdę magiczne dywany. Jest to unikatowe, tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego.

Maroko | Mieszkańcy Maroka od wieków pielęgnują swoje tkackie tradycje
Maroko | Mieszkańcy Maroka od wieków pielęgnują swoje tkackie tradycje (by davidooms)

Tkactwo dywanów to jedna z najstarszych tradycji rękodzielniczych w Maroku. Marokańskie dywany to niezwykle barwne i interesujące pamiątki, a czasami kolekcjonerskie dzieła sztuki.

Każdego turystę zaskakuje ich wielobarwność i różnorodność – od cienkich kilimów, przez tkane narzuty i ozdobne dywany tarasowe, po grube dywany domowe.

Kontrola jakości

Każdy marokański dywan poddawany jest kontroli jakości i otrzymuje specjalną etykietkę: niebieską – gdy ma najwyższą jakość, żółtopomarańczową – gdy dobrą oraz zieloną – gdy jakoś wyrobu jest średnia.