Dodatkiem do dżelaby są ręcznie wykonane buty z delikatnej skóry. Skórzana jest nawet ich podeszwa. Popularnie nazywa się je „baboosh” lub „belgha”. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Maroko | Buty typu baboosh noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni
Maroko | Buty typu baboosh noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni (by roubicek)

Buty tego rodzaju są niezwykle lekkie i wygodne. Dla nas europejczyków bardziej przypominają domowe pantofle niż obuwie wyjściowe. Marokańczycy traktują je jednak jako buty na każdą porę roku i każdą okazję.

Czubki baboosh mogą być zaokrąglone lub, co zdarza się częściej, szpiczaste. Buty zasadniczo bywają w jednym kolorze, lecz zdarzają się egzemplarze uszyte z dwóch lub kilku kawałków skór o różnych barwach. Baboosh mogą mieć formę wsuwanych klapek lub półbutów.

Niezwykle barwne i ozdobne są baboosh kobiece. Te, nie zawsze muszą być wykonane ze skóry, ale zawsze są jednobarwne. Bardzo często szyje się je z atłasu lub jedwabiu. Zdobią je hafty, cekiny, koraliki lub pompony. Kobiece belgha prawie zawsze są szpiczaste, a ich czubek często podniesiony jest do góry i zawinięty. Bywa tak, że na samym koniuszku takiego zawiniętego czubka przymocowany jest mały złoty dzwoneczek. Przy każdym kroku słychać jego delikatne dzwonienie. Kolor butów jest idealnie dopasowany do reszty stroju.

Maroko | Niezwykle barwne i ozdobne są baboosh kobiece
Maroko | Niezwykle barwne i ozdobne są baboosh kobiece (by laura0509)

Baboosh tak bardzo spodobały się turystom przybywającym do Maroka, że od wielu lat są jedną z najczęściej kupowanych pamiątek. Wzdłuż wąskich uliczek Marrakeszu stoiska z wielobarwnymi butami zdobią mury kamienic. Obecnie nawet męskie baboosh bywają wykonane z materiału.