Mendil to materiał w biało-czerwone paski, stanowiący dopełnienie tradycyjnego stroju kobiet w marokańskiej prowincji Anjra-Fahs. Z powodu ogromnej popularności tradycyjny mendil został uznany za oficjalne logo tej rolniczej prowincji.

Jak si? nosi mendil?

Kobiety w prowincji Fahs-Anjra wciąż noszą mendil zarówno w domu, jak i poza nim. Bawełnianą tkaninę przewiązują wokół talii lub okrywają nią plecy i ramiona.

Jak wygląda mendil?

Mendil przybierać może różną postać, w zależności od miejsca, w którym jest produkowany. W Chefchaouen mendil wykonywany jest z wełny ziarnistej, nazywanej mharbel, a zdobiące go paski są stosunkowo cienkie. Bywa też tak, że pasy nie są biało-czerwone, lecz biało-zielone lub biało-czerwono-niebieskie.

Przeplatanie włókien tej tkaniny wymaga nie lada talentu i wprawy, dlatego wyrób mendilu jest docenianym tradycyjnym rzemiosłem.

Mieszkańcy prowincji Fahs-Anjra

Prowincja Fahs-Anjra jest typowo rolnicza. Wielu jej mieszkańców, nie mając innych źródeł dochodu, utrzymuje się z własnych upraw lub właśnie ze sprzedaży rękodzieł.

Wartość promocji regionalnych produktów docenia wiceprzewodniczący Izby Rzemiosła w Tangerze – Mohamed Hamami. Zalety angażowania ludności wiejskiej, a w szczególności kobiet, podkreśla w swoich wypowiedziach Jamila Iarbitin – członkini Krajowego Związku Kobiet Maroka (UNFM ). Jest ona przekonana, że kobiety ze wsi zaczęły doceniać zarówno historyczną, jak i artystyczną wartość swojej pracy. Tym bardziej, że to właśnie one przyczyniają się rozwoju regionu, w którym żyją. Widząc ten potencjał obie organizacje organizują w społecznościach wiejskich kursy doszkalające chętnych do pracy przy tradycyjnym rzemiośle. Są to spotkania organizowane w ramach Narodowej Inicjatywy na rzecz Rozwoju (NIHD). Pozwalają one nie tylko rozwijać umiejętności, ale także dzielić się wiedzą i doświadczeniem zarówno w dziedzinie produkcji, jak i sprzedaży mendilu. Wiele kobiet połączyło swoje siły tworząc spółdzielnie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni z prowincji Fahs-Anjra są pasjonatami branży tkackiej, widząc w niej swoją przyszłość.

Maroko | Turyści żywo zainteresowani sposobem wyrobu marokańskich tkanin chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach
Maroko | Turyści żywo zainteresowani sposobem wyrobu marokańskich tkanin chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach (by mwanasimba)

Wzrost popularności mendilu wśród turystów

Wraz ze wzrostem popularności mendilu zaczęto wytwarzać także materiały o wielu innych kolorach i przeróżnych kształtach. Obecnie można już kupić serwetki, koce i obrusy z tej wyjątkowej tkaniny. Wytworzenie jednego materiału trwa zaledwie cztery godziny, dlatego też nie należy on do najdroższych. Można go kupić już za 40 dirhamów. Tkaniny odświętne, noszone na specjalne okazje, takie jak duże festiwale (np. Tafza, Mingrala, Beni Hlou lub Kala), wesela czy chrzciny wymagają już większego nakładu czasu i pracy, z tego też powodu kosztują często ponad 150 dirhamów.

Mendil został także zauważony i doceniony przez turystów – coraz chętniej kupowany jest jako pamiątka z Maroka. Turyści są także żywo zainteresowani samym sposobem wyrobu tej wyjątkowej tkaniny, dlatego chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, gdzie mogą obserwować cały proces, a tym samym przyczyniają się do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach.­

Maroko | Jak wygląda mendil możemy zauważyć na powyższym zdjęciu (jedna z kobiet ubrana jest w spódnicę z tego materiału)
Maroko | Jak wygląda mendil możemy zauważyć na powyższym zdjęciu (jedna z kobiet ubrana jest w spódnicę z tego materiału) (by Dominika Kustosz)

Zainteresują Cię również

Smaczne pamiątki z Maroka Smaczne pamiątki z Maroka
Najpiękniejszą pamiątką z każdej podróży są oczywiście wspomnienia i cała masa zdjęć, ale często też rzeczy...
Pożegnanie zmarłego w Maroku Pożegnanie zmarłego w Maroku
Jak wygląda uroczystość pogrzebowa w Maroku? Czy na cmentarzach również ustawia się znicze? Wielu z nas się nad...
Lista rzeczy, które warto kupić w Maroku Lista rzeczy, które warto kupić w Maroku
Planując podróż do Maroka, warto zastanowić się nad wydatkami. Oprócz wycieczek fakultatywnych czy posiłków w...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy