Szare, rude, czarne, białe, małe, duże, grube albo chude – koty. Widoczne na każdym kroku, leniwie leżące przy stoiskach albo spacerujące wąskimi uliczkami. Jest ich tak dużo, że można pokusić się o stwierdzenie, że Maroko jest królestwem kotów.

W królestwie kotów

Koty w Maroku są dosłownie wszędzie: na ulicach miast, stoiskach z pamiątkami albo żywnością, w meczetach, hotelach, restauracjach i ogrodach.

Koty najlepiej mają w miejscowościach w pobliżu morza i oceanu, gdzie są oczywiście ryby. Czasem uda coś się ukraść, czasem jakiś rybak albo sprzedawca rzuci kilka. Gorzej niestety mają te w głębi kraju. Wielu ludzi je dokarmia, mogą liczyć na wodę, ale niestety chore, wychudzone kociaki są też częstym widokiem. W niektórych miejscach, np. w mini zoo w Agadirze przychodzi weterynarz, która ogląda i leczy koty.

Spacerując uliczkami mediny zauważymy leniwie przeciągające się w doniczkach albo na pufach koty. Również jedząc tadżina w barze możemy poczuć ocierającego się o nasze nogi jednego z nich. Nie boją się, są przyzwyczajone do ludzi. Marokańczycy dobrze je traktują, czego niestety nie można powiedzieć o psach. Tych jest w Maroku niewiele.

Legenda o kocie i Mahomecie

Czym koty zasłużyły sobie na przychylność Marokańczyków? To zasługa legendy o Mahomecie. Pewnego razu obudzony do porannej modlitwy zauważył śpiącego na rękawie jego szaty kota. Nie chcąc go budzić odciął kawałek materiału i wyruszył w drogę. Gdy wrócił, kot ukłonił mu się, a Prorok pogłaskał go trzy razy dając mu tym samym dziewięć żyć i zdolność zeskakiwania na cztery łapy.

Inna legenda głosi, że Mahomet został pogryziony przez psa, a kot wylizał mu rany. Jest też historia o uratowaniu go przez kota przed atakiem węża.

Maroko | Mały miezkaniec As-Sawiry
Maroko | Mały mieszkaniec As-Sawiry (by mhobl )

Maroko | Odpoczynek na miękkiej pufie
Maroko | Odpoczynek na miękkiej pufie (by bensonkua )

Zainteresują Cię również

Drzewa oliwne w Maroku Drzewa oliwne w Maroku
W Polsce są jabłonki i grusze, w Maroku – drzewa arganowe i oliwne. Te drugie można spotkać w wielu miejscach w...
Dolina Dades – skarb Maroka Dolina Dades – skarb Maroka
Dolina Dades jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach marokańskich miejsc. Nic więc dziwnego, że...
7 marokańskich cudów natury 7 marokańskich cudów natury
Maroko to nie tylko tętniące życiem miasta, barwne targi, relaksujące łaźnie i kuszące zmysły restauracje. Wielu turyst&...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy