Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi.

Najwi?ksze ?wi?to w kalendarzu muzu?ma?skim

Świętowane na całym świecie Aid El Kabir, uważane jest za największe święto w kalendarzu muzułmańskim. To najważniejsze wśród wydarzeń Islamu odbywa się zgodnie z tradycją 70 dni po zakończeniu Radamanu, czyli miesiąca postu. Święto barana stanowi także celebrację zakończenia wielkiej pielgrzymki do Mekki.

Przebieg święta Aid El Kabi

Z czym właściwie związane jest święto Aid El Kabir? Poprzez ten uroczysty dzień muzułmanie upamiętniają ofiarę, jaką Bóg polecił złożyć Abrahamowi – własnego syna. Widząc jednak poświęcenie i całkowite oddanie Abrahama Bóg pozwolił wiernemu słudze poświęcić baranka, darując życie ukochanego potomka. I ten właśnie symbol całkowitego pojednania i oddania Bogu, muzułmańskie rodziny czczą poświęcając w swoich domach baranka. Tradycja przewiduje przekazanie części mięsa z ofiary biednym, głodnym ludziom. Jest to tzw. Zakat, czyli po prostu: jałmużna.

Maroko | Aid El Kabir to wspaniała okazja do spotkań z rodziną
Maroko | Aid El Kabir to wspaniała okazja do spotkań z rodziną (by sjdunphy )

Po porannej modlitwie w dniu Aidu, przedstawiciele rodzin – najczęściej najstarsi z mężczyzn – przybywają na główny plac miasta. Tam odbywa się symboliczna ofiara. Immam, pierwsza z osób dokonujących tego aktu, wygłasza najpierw błogosławieństwo, po czym zabija zwierzę szybkim ruchem. Islam nakazuje możliwie najmniej krwawe i bolesne uśmiercanie wszystkich zwierząt przez poderżnięcie gardła. Uzyskane mięso serwuje się na wiele sposobów. Często przygotowywaną potrawą jest Mechoui, czyli pieczona baranina przyprawiona solą i kuminem. Pozostałe mięso Marokańczycy suszą.

Trzeba przyznać, że tradycja tego święta jest dosyć krwawa, jednak poza aspektem poświęcania jagniąt Aid El Kabir to piękne, pełne radości i uśmiechu święto, będące zawsze okazją do rodzinnych spotkań w szerokim gronie. Trzy świąteczne dni spędzane są w bardzo rodzinny sposób, rodzice odświętnie ubierają swoje pociechy, a kobiety z tej okazji malują swoje dłonie w piękne wzory.

Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim
Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim (by xlibber )

Zainteresują Cię również

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu
W Marrakeszu trwa obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To już XV edycja tego konkursu. Festiwal odbywa się zawsze...
Festiwal muzyczny Mawazine w Rabacie Festiwal muzyczny Mawazine w Rabacie
W dniach od 29 maja do 6 czerwca w Rabacie, stolicy Maroka, odbyła się XIV edycja festiwalu muzycznego Mawazine...
Riady, ksary i kazaby Riady, ksary i kazaby
Zwiedzając Maroko, depczemy ścieżki pośród wielu pięknych budynków, a wchodząc do ich wnętrz zachwycamy...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy