Co roku we wrześniu w marokańskim miasteczku Meknes odbywa się wspaniała impreza pod tytułem: National Festival of Fantasia. Odwiedzając Maroko także w innym czasie możemy trafić na tego typu zapierające dech w piersiach pokazy. Cóż kryje się pod tą fantazyjną nazwą? Otóż „Fantasia” to tradycyjny spektakl, będący stałym punktem wszelkich festiwali i imprez kulturalnych w tym afrykańskim kraju.

Co to jest Fantasia?

Fantasia to pokaz niezwykle barwny i widowiskowy. Grupa jeźdźców konnych, ubranych w tradycyjne stroje, galopuje po prostej drodze w tym samym tempie tak, aby utworzyć linię i zwieńczyć ten efektywny bieg w bardzo „wybuchowy” sposób. Zawodnicy zwracają trzymaną w rękach broń naładowaną prochem w niebo i wspólnie strzelają w chmury.

Efekt jest taki, że słychać jeden silny strzał, w wyniku którego nawet konie nieruchomieją przez chwilę. Wszystko dopracowane jest co do milimetra, co do sekundy. Proch używany w tego typu spektaklach nazywany jest baroud, ładuje się nim tradycyjną broń – moukahla. Fantasia nazywana bywa także "grą prochu".

Maroko z Fantazją

Spektakl inspirowany jest historycznymi atakami Berberów, zwanych "rycerzami pustyni". Obecnie to wspaniałe przedstawienie uważane jest za sztukę i formę sztuki walki, symbolizuje także silny związek między mężczyzną i koniem, a także przywiązanie do tradycji.

Każdy region w Maroku posiada jedną lub kilka grup Fantasia, zwanych także Serba. Spektakle są zazwyczaj jedną z głównych atrakcji lokalnych festiwali sezonowych, kulturowych czy religijnych.

Fantasia w... menu w restauracji

Niektóre restauracje posiadają także w swojej ofercie pokazy Fantasia, jako uatrakcyjnienie menu. Z całą pewnością jest to przedstawienie warte uwagi każdego turysty i umożliwiające bliższe poznanie inspirującej kultury Maroka.

Maroko | Jeźdźcy na koniach wykonują widowiskowy pościg, zwieńczony strzałami ze starej broni
Maroko | Jeźdźcy na koniach wykonują widowiskowy pościg, zwieńczony strzałami ze starej broni (by 23590966@N05 )

Maroko | Fantasia to tradycyjny, zapierający dech w piersiach spektakl
Maroko | Fantasia to tradycyjny, zapierający dech w piersiach spektakl (by 23590966@N05 )

Zainteresują Cię również

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu
W Marrakeszu trwa obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To już XV edycja tego konkursu. Festiwal odbywa się zawsze...
Festiwal muzyczny Mawazine w Rabacie Festiwal muzyczny Mawazine w Rabacie
W dniach od 29 maja do 6 czerwca w Rabacie, stolicy Maroka, odbyła się XIV edycja festiwalu muzycznego Mawazine...
Moc kulturalnych wrażeń w Asilah! Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!
Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy