Jednym z najwygodniejszych sposobów na zwiedzanie Maroka jest podróżowanie własnym samochodem lub wynajęcie pojazdu na miejscu, korzystając z bogatej oferty lokalnych dystrybutorów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to ani skomplikowane, ani czasochłonne, ani nawet drogie, o ile podróżujemy w grupie większej niż 3 osoby.

Dlaczego samochód?

Podróżowanie samochodem zapewnia nam swobodę wyboru miejsc, które chcemy zobaczyć, możliwość przemieszczania się poza utartymi turystycznie szlakami, a przede wszystkim oszczędność czasu (i nerwów), który musielibyśmy poświęcić na dojazdy do dworców, czekanie na odpowiedni autobus czy przepychanki słowne z taksówkarzami.

Gdzie wynająć samochód w Maroku?

Mimo iż lokalne biura wynajmujące samochody kuszą atrakcyjnymi cenami, warto dwa razy zastanowić się na czym nam konkretnie zależy, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Firmy międzynarodowe mają całodobowe infolinie i personel biegle mówiący w kilku językach. W przypadku problemów w małej lokalnej wypożyczalni najpewniej przyjdzie nam czekać na kontakt do rana, z wątpliwą szansą dogadania się w języku dobrze nam znanym. W renomowanej wypożyczalni dużo łatwiej jest też nawiązywać kontakt w celu wyjaśnienia ewentualnych spraw spornych, np. zwrotu kaucji już po powrocie do Europy.

Maroko | Warto więc wiedzieć, że nawet za niewielkie przekroczenie prędkości grozi nam wysoka grzywna
Maroko | Warto więc wiedzieć, że nawet za niewielkie przekroczenie prędkości grozi nam wysoka grzywna (by 300tdorg )

Duża firma – więcej plusów

Jeśli już zdecydujemy się na dużą i znaną korporację, możemy spodziewać się związanych z tym benefitów. Na przykład biorąc samochód w jednym mieście, możemy go oddać w zupełnie innym, jedynym warunkiem jest to, aby nasza firma miała w danym mieście oddział. Mimo iż zazwyczaj usługa taka jest dodatkowo płatna (ok. 90 euro), to wypożyczając samochód można negocjować jej cenę, a czasami nawet uzyskać taki bonus bezpłatnie.

Kolejna sprawa to bogato rozwinięta sieć biur. Prawie zawsze znajdziemy jedno na lotnisku i w centrach większych miast. Warto wiedzieć, że wypożyczając samochód z góry płaci się za cały okres jego wynajęcia. Firma blokuje także środki na koncie, które są zabezpieczeniem za samochód. Pieniądze te zwracane są na konto po oddaniu samochodu.

Aby zapłacić za wypożyczenie, trzeba posiadać kartę kredytową lub gotówkę. Bardzo ważne jest, aby przy wypożyczeniu samochodu dopytać, czy cena obejmuje ubezpieczenie, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku małych lokalnych biur.

Ceny samochodów, które mamy do wyboru rosną proporcjonalnie do pojemności silnika oraz ilości osób, które można do nich zabrać. Mimo że auto z silnikiem diesla przyjdzie nam zapłacić trochę więcej, to w ogólnym rozrachunku może się to okazać całkiem opłacalne, gdyż w Maroku ropa jest o ok. 1/3 tańsza niż benzyna.

Niezbędna dokumentacja

Po wyborze interesującego nas samochodu musimy dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim pracownik biura sporządzi protokół, na którym zaznaczy wszystkie rysy oraz drobne i duże uszkodzenia, które były w aucie, zanim trafiło ono w nasze posiadanie. Dobrym pomysłem jest zrobienie własnej dokumentacji np. fotograficznej. Będziemy wówczas mieli absolutną pewność, że przy odbiorze samochodu nikt nie zarzuci nam szkód spowodowanych przez poprzedniego użytkownika.

Po dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje nam jeszcze tylko sprawdzić, czy w samochodzie znajdują się wszystkie rzeczy niezbędne do bezpiecznego i bezstresowego podróżowania, między innymi: komplet płynów, trójkąt ostrzegawczy, zapasowa opona oraz klucze i lewarek potrzebne nam do jej wymiany.

Planując podróż wynajętym lub swoim samochodem warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Drogi w Maroku są stosunkowo dobre i nieźle utrzymywane w ciągu całego roku, nawet w wysokich górskich regionach, gdzie w czasie zimy są systematycznie odśnieżane.

Maroko | Podróżowanie samochodem zapewnia nam swobodę wyboru miejsc które chcemy zobaczyć
Maroko | Podróżowanie samochodem zapewnia nam swobodę wyboru miejsc, które chcemy zobaczyć (by teosaurio )

Ograniczenia prędkości w Maroku

Nawet jeśli droga wygląda kusząco, nie warto w Maroku przekraczać prędkości, gdyż na każdym kroku ustawione są patrole policji lub fotoradary (o bezpieczeństwie własnym, nawet nie wspominamy!). Warto wiedzieć, że nawet za niewielkie przekroczenie prędkości grozi nam spora kara, np. za nadprogramowe 10 km/h mandat wynosi 60 euro!

Pamiętajmy, że za mandaty płacimy z własnej kieszeni i nie są one wliczane w koszty wynajęcia samochodu.

Policjanci w Maroku są zwykle sympatyczni i uprzejmi, jednak mówią słabo po angielsku i uzyskanie od nich pomocy w języku innym niż francuski może się okazać bardzo problematyczne.

W Maroku warto też zwracać uwagę na oznakowania płatnych autostrad.

Na marokańskiej drodze

Prowadząc samochód w Maroku trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ Marokańczycy mają tendencję do nagłego zmieniania pasów ruchu, oczywiście bez ostrzegania kierunkowskazami.

Ważne: samochód powinien być prowadzony zawsze przez osobę, na którą został wypożyczony. Podczas kontroli policji dane ze wszystkich dokumentów muszą się ze sobą zgadzać, gdyż w innym przypadku możemy mieć nieprzyjemności.

Wynajmując samochód pamiętajmy przede wszystkim o jednej zasadzie: cokolwiek by się nie działo, zamiast wpadać w panikę, w pierwszej kolejności zadzwońmy do biura, z którego samochód został wypożyczony i zastosujmy się do rad obsługi.

Parkowanie w Maroku

Kolejnym ważnym dla turystów problemem jest parkowanie samochodu. Marokańczycy rozwiązali to w bardzo ciekawy sposób, który mógłby z powodzeniem zostać zastosowany w naszym kraju. Wszędzie tam, gdzie krawężniki pomalowane są na biało-czerwono jest bezwzględny zakaz zatrzymywania się (pozostawiony samochód zostanie szybko odholowany przez policje). Niebiesko-biały oznacza natomiast strefę płatną, więc parkując tam musimy się szybko rozejrzeć za parkometrem lub panem z biletami (o blokadę na koło nietrudno!).

Warto wiedzieć, że z parkowaniem w medynach nie ma większego problemu, gdyż droższe hotele mają przeważnie swoje parkingi, a nawet jeśli ich nie posiadają, to zawsze w centrum znajduje się kilka całodobowych, płatnych parkingów. Strażnicy widząc zagranicznych turystów chętnie zwracają szczególną uwagę na ich samochody wiedząc, że zapewne dostaną za to lepszy napiwek. Nie musimy się więc martwić o to, że ktoś nam uszkodzi samochód lub go ukradnie.

Maroko | Jednym z najwygodniejszych sposobów na zwiedzanie Maroka jest podróżowanie samochodem
Maroko | Jednym z najwygodniejszych sposobów na zwiedzanie Maroka jest podróżowanie samochodem
(by sebastien_g )

Zainteresują Cię również

Z Polski przez Maroko do serca Afryki Z Polski przez Maroko do serca Afryki
Wczoraj, czyli 1 lipca 2013 r. wystartowała Ekspedycja IV Kongo – około 40-dniowa wyprawa czwórki uczestnik...
Na narty do Maroka? Czemu nie! Na narty do Maroka? Czemu nie!
Maroko to Afryka, a skoro Afryka, to dużo piasku i ciepło – oto tradycyjny sposób myślenia o tym państwie. Niewiele osób...
Samochód w Maroku – informacje dla kierowców Samochód w Maroku – informacje dla kierowców
Do Maroka każdy może wybrać się własnym samochodem, ponieważ praktycznie w całym kraju sieć dróg jest na dość...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy