Maroko to ekscytujący, tętniący życiem i pełen kontrastów kraj. Piękne widoki i krajobrazy, od wspaniałych łańcuchów górskich po gorące piaski pustyni, zachwycają nie tylko turystów…

Re?yserzy pokochali Maroko

Oprócz podróżników, miłośników odległej egzotyki czy amatorów trekkingu po Atlasie, magii Maroka ulega także wielu filmowców. Już w 1897 roku jeden ze swoich filmów kręcił tam Louis Lumiere. Na przestrzeni lat kolejni reżyserzy odnajdywali w Maroku wymarzoną scenerię dla swoich dzieł. Sceny do takich filmów, jak: "Otello" Orsona Wellesa (1952r.), "The Man Who Knew Too Much" Alfreda Hitchcocka (1955r.) czy "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese (1987r.) także powstawały w Maroku.

Okazuje się, że również wielki kinowy przebój „Gladiator” był w sporej części kręcony w marokańskim mieście Ouarzazate (Warzazat). Nagrywano tam m.in. sceny z targu niewolników, na którym sprzedano głównego bohatera – Maximusa czy ze szkoły gladiatorów Proxima. Powstała tam również słynna arena, na której filmowy Maximus i Juba poznawali tajniki walk gladiatorów.

Jak powiedział scenograf „Gladiatora”, Arthur Max: „Marokańska sceneria projektuje się sama. To jest jak magia. Wchodzisz na wzgórze i nagle znajdujesz się w innym czasie.”

Kinowe przeboje

Kilka innych światowych przebojów, których „klapsy” powstawały w Maroku to: „Klejnot Nilu” (1985 r.), „Mumia” (1999 r.), "Helikopter w ogniu" (2001 r.), "Aleksander" (2004 r.) czy "Królestwo niebieskie" (2005 r.).

Maroko to olśniewająca afrykańsko-arabsko-europejska mozaika. W połączeniu z bogatą berberyjską kulturą i malowniczym krajobrazem, tworzy intrygującą i inspirującą mieszankę. Nic dziwnego, że od zawsze przyciąga poszukiwaczy przygód, egzotyki a także pomysłów na nowe wspaniałe filmy!

Maroko (Ouarzazate) | Wymarzona sceneria do powstania filmowego arcydzieła
Maroko | Wymarzona sceneria do powstania filmowego arcydzieła (by 1409 )

Maroko | Zachwycające Góry Atlas
Maroko | Zachwycające Góry Atlas (by iphilipp )

Zainteresują Cię również

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu
W Marrakeszu trwa obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To już XV edycja tego konkursu. Festiwal odbywa się zawsze...
„Spectre”, czyli James Bond w Maroku „Spectre”, czyli James Bond w Maroku
26 października 2015 roku miała miejsce premiera najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda – „Spectre&...
Powieści z Marokiem w tle Powieści z Marokiem w tle
Gdy kolejny wyjazd do słonecznego Maroka nie jest możliwy, warto sięgnąć po jedną z licznych książkowych pozycji, w kt&...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy