Warzazat (Ouarzazate) to malowniczo położone marokańskie miasto, ulokowane pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. Być może właśnie za sprawą wspaniałych krajobrazów powstała tutaj największa na świecie wytwórnia filmowa.

Które filmy powstały w Atlas Corporation Studios?

Atlas Studios znajduje się około 5 kilometrów na zachód od Warzazat (Ouarzazate). Większość terenu należącego do wytwórni (czyli ponad 20 hektarów) to pustynia i góry.

Wytwórnia została ufundowana w roku 1983 przez Mohameda Belghmi. Już w 1962 roku brytyjski reżyser David Leana nagrał tutaj dramat przygodowy pt.: „Lawrence z Arabii”, na podstawie autobiograficznej powieści T.E. Lawrence’a – „Siedem filarów mądrości”.

Od tego czasu kręcono tutaj wiele znanych w Europie i na świecie filmów m.in.: „Gladiator”, „Mumia”, „W obliczu śmierci”, „Królestwo niebieskie”, „Kundun – życie Dalaj Lamy”, „Legionista”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Star Wars”, „Kleopatra”, „Asterix i Kleopatra”, „Książę Persji”, „W sieci kłamstw” itd.

Maroko | Atlas Studios jest miejscem dla prawdziwych fanów kina
Maroko | Atlas Studios jest miejscem dla prawdziwych fanów kina (by grainsdecesames )

Zwiedzanie marokańskiej wytwórni filmowej

W wytwórni można podziwiać rekwizyty użyte do tworzenia scenografii w tych filmach,

między innymi: koloseum, w którym obywały się walki gladiatorów, odrzutowiec użyty w filmie Klejnot Nilu, tybetańskie świątynie czy egipski grobowiec z ogromnymi posągami.

Wytwórnię Atlas Studios można zwiedzać samemu lub z wynajętym przewodnikiem. Bilety kupuje się w recepcji Hotelu Oscar. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że znajdujące się na terenie wytwórni makiety i scenografie wyglądają w rzeczywistości jak duże zabawki lub tekturowe domki. Daje to dużo do myślenia i powoduje, że po powrocie do domu zaczyna się doceniać pracę oświetleniowców, dzięki którym w filmie mamy wrażenie realności krajobrazów, miast czy zabytków.

Atlas Studios jest miejscem dla prawdziwych fanów kina. Więcej informacji na temat samej wytwórni i jej oferty znajdziecie na oficjalnej stronie Atlas Studios: http://www.studiosatlas.com/visite.html.

Maroko | Atlas Studios znajduje się około 5 kilometrów na zachód od Ouarzazate
Maroko | Atlas Studios znajduje się około 5 kilometrów na zachód od Ouarzazate (Warzazat) (by martijnmunneke )

Zainteresują Cię również

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu
W Marrakeszu trwa obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To już XV edycja tego konkursu. Festiwal odbywa się zawsze...
„Spectre”, czyli James Bond w Maroku „Spectre”, czyli James Bond w Maroku
26 października 2015 roku miała miejsce premiera najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda – „Spectre&...
Powieści z Marokiem w tle Powieści z Marokiem w tle
Gdy kolejny wyjazd do słonecznego Maroka nie jest możliwy, warto sięgnąć po jedną z licznych książkowych pozycji, w kt&...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy