Maroko to Afryka, a skoro Afryka, to dużo piasku i ciepło – oto tradycyjny sposób myślenia o tym państwie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Maroko to także wymarzony kierunek turystyczny dla fanów białego szaleństwa.

 

Nie, to nie pomyłka, narciarze i snowboardziści, zarówno ci początkujący, jak i posiadający duże doświadczenie, w górach Atlasu z pewnością poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku.

Historia sportów zimowych Maroka

Historia sportów zimowych Maroka nie jest długa. Oczywiście zapoczątkowali ją Francuzi, którzy już podczas drugiej wojny światowej wybudowali pierwsze wyciągi narciarskie na terenie Antyatlasu. W latach 50. marokańska sky-turystyka stała się bardzo popularna wśród Francuzów. Rozwinęło się wówczas kilka ośrodków, które znane są do dzisiaj. Najpopularniejsze dziś marokańskie centra narciarskie skupiają się w Atlasie Średnim i Atlasie Wysokim. Atlas Wysoki to najwyższe pasmo marokańskich gór. Śnieg leży tu od listopada aż do maja, co daje średnio ok. 120 dni sezonu narciarskiego w roku. Najbardziej popularne są kurorty w Oukaïmeden i Mischliffen.

Azrou

Azrou – niewielka miejscowość w Atlasie Średnim, oddalona zaledwie 89 km od Fezu – to jedno z najstarszych centrów narciarskich Maroka . Znajduje się tu także pierwsza marokańska szkoła narciarstwa.

Ifrane – marokańska Szwajcaria

Ifrane  słynie nie tylko z narciarstwa, ale także z bajecznie pięknych krajobrazów, za sprawą których okolica ta zasłużyła sobie na miano „marokańskiej Szwajcarii”. To jedno z ulubionych miejsc obecnego władcy Maroka, który sporo inwestuje w tym regionie (wybudował już między innymi uniwersytet oraz wiele dużych i luksusowych hoteli).

Maroko | Najpopularniejsze marokańskie centra narciarskie skupiają się w Atlasie Średnim i Wysokim
Maroko | Najpopularniejsze marokańskie centra narciarskie skupiają się w Atlasie Średnim i Wysokim (by jorneriksson )

Michlifen

Niecałą godzinę drogi od Ifrane znajduje się Michlifen uważane za „marokańskie Aspen”. Swoją rezydencję ma tu Muhammed VI. Niestety niezbyt rozbudowana baza noclegowa zmusza turystów do dużo wcześniejszego rezerwowania miejsc lub każdorazowego dojeżdżania tu z pobliskich miejscowości. Michlifen otoczone jest lasami cedrowymi, które jeszcze bardziej podkreślają jego unikatowe piękno.

Oukaimeden

Oukaïmeden leży w odległości ok. 78 km od Marrakeszu, w pobliżu najwyższego szczytu Maroka. Znajduje się tu jeden wyciąg krzesełkowy i sześć wyciągów orczykowych. Teren narciarski obejmuje obecnie ok. 300 ha i leży pomiędzy wysokością 2620 a 3270 m n.p.m. Trasy narciarskie Oukaimeden (każda o długość ok. 3 km) różnią się stopniem trudności. Całodniowy karnet kosztuje ok. 90 dirhamów. Dużym atutem tego miejsca jest dobrej klasy baza noclegowa, gwarantująca sporą ilość miejsc. Ponadto nie trzeba tu przyjeżdżać z własnym sprzętem, gdyż na miejscu można go wypożyczyć (dostępne są narty, snowboardy, rakiety śnieżne). Od 1992 roku w Oukaïmeden regularnie odbywają się w marokańskie mistrzostwa narciarskie. Swoją siedzibę ma tu Francuski Klub Alpejski - CAF (Club Alpin Français).

Maroko | Oukaimeden
Maroko | Oukaimeden (by jorneriksson )

Jabal Tubkal i inne szczyty

Przepiękne widoki i dobre warunki śniegowe przyciągają do Atlasu Wysokiego coraz więcej turystów z całego świata. Należy jednak pamiętać, że góry te są naprawdę wysokie, a przez to nieprzewidywalne i niebezpieczne. Najwyższy szczyt to Jabal Tubkal mający 4165 m n.p.m.

Otacza go wiele cztero- oraz trzytysięczników. Szczyty przekraczające 3500 m, to między innymi: Jbel Aoulim – 3555 m n.p.m., Jbel Anghomer – 3607 m n.p.m., Jbel Erdouz – 3615 m n.p.m., Jbel Azourqi – 3690 m n.p.m., Jbel Ayachi – 3737 m n.p.m., Jbel Tignousti – 3825 m n.p.m. i Jbel Tidili – 3905 m n.p.m.

Szczyty przekraczające 4000 metrów to np.: Adrar N'Dern – 4001 m n.p.m. oraz Mgoun – 4071 m n.p.m. Po zboczach tych gór można szusować tylko na dziko. Wynajęty w Beni Mellal helikopter dostarczy nas na wybrany stok. W większości przypadków nie ma tu wyznaczonych i zabezpieczonych szlaków.  Nie ma też powszechnych służb ratowniczych. Należy o tym pamiętać jeszcze podczas przygotowań do wyjazdu.

Warto zaopatrzyć się w metki RECCO (system ułatwiający ratowanie ofiar lawin) wszyte nie tylko w kurtki, ale także w spodnie czy buty, gdyż podczas spadania z lawiną można stracić część garderoby. Przydatne będą także sygnalizatory świetlne oraz apteczka wyposażona w podstawowe medykamenty, bandaże i folię NRC. Sporty zimowe w tak wysokich górach zawsze są sportami ekstremalnym.

W związku z rozwojem narciarstwa oraz coraz większym zainteresowaniem tym sportem turystów przybywających do Maroka  z całego świata, władze kraju chętnie inwestują w rozwój górskich kurortów. Obecnie planowane jest stworzenie dużego i nowoczesnego kurortu w Bu Guemez.

Maroko | Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Maroko to wymarzony kierunek dla fanów białego szaleństwa
Maroko | Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Maroko to wymarzony kierunek dla fanów białego szaleństwa
(by Wia-Tirol )

Zainteresują Cię również

Meknes – „Wersal Maroka” Meknes – „Wersal Maroka”
Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej...
Organizacja pobytu w Agadirze Organizacja pobytu w Agadirze
Jeśli nie zamierzamy spędzić naszego długo wyczekiwanego urlopu tylko na plaży, warto zastanowić się, co chcielibyśmy...
Midelt i górskie wędrówki Midelt i górskie wędrówki
Na wstępie trzeba jasno powiedzieć, że Midelt nie jest atrakcją dla każdego. Nie ma tu zabytków ani innych typowo...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy