Co łączy Suwałki z Marokiem? Występowanie w obu miejscach husarza wędrownego! Anax ephippiger to wędrowny gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest często spotykany w suchych i półsuchych regionach Afryki (Maroko), pojawia się także na Bliskim Wschodzie i rzadziej w południowo-zachodniej Azji i Europie.
Husarz w?drowny w Polsce
Husarz wędrowny migruje do Polski późną wiosną, w okolicach maja, z pomocą korzystnych warunków pogodowych. Czasami ważki tego gatunku, niesione ciepłymi prądami powietrza, odbywają dalekie wędrówki, docierając nawet do Islandii.
Na terenie Polski osobniki dorosłe pozostają do października, jesienią występuje ich II pokolenie. Naloty tej pięknej ważki z południa, z obszaru afrykańskiego i południowoazjatyckiego są jednosezonowe, ponieważ owad ten w żadnym stadium życia nie jest w stanie przetrwać chłodu naszej zimy.
Dorosłe osobniki zalatują nad obszar śródziemnomorski prawdopodobnie po to, aby przystąpić do rozrodu w płytkich, ciepłych wodach na obszarze otwartym. Larwy rozwijają się w ciągu 80-90 dni, po czym wylatuje rodzime dla Polski pokolenie, którego dalszy los nie jest znany…
Maroko | Samica husarza zbrojnego (by Wiaczesław Michalczuk )
Spo?ród gatunków nomadycznych jest to dotychczas najrzadziej spotykany gatunek w Polsce,
Jak wygląda husarz wędrowny?
Całkowita długość ciała osobników wynosi 61-76 mm, samego odwłoka 43-56mm. Husarz wędrowny Anax ephippiger jest nieco mniejszy od pozostałych gatunków z rodzaju Anax. Charakteryzuje się szeroką kulistą głową (duże oczy!) i krótszym wysmukłym odwłokiem. Samce wyróżnia niebieska plama w kształcie siodła na segmencie 2 odwłoka (czasem częściowo sięgająca do segmentu 3). Segmenty 3-10 są piaskowo-brązowe z czarnym grzbietowym paskiem; pasek ten jest szerszy na segmentach 8-10, gdzie obejmuje parę dużych, bladobrązowych plam na każdym segmencie.
Niebieska plama - siodło jest mniej intensywna u młodych samców a także u samic, u których przechodzi przez nią grzbietowy pasek. Może być nieobecna u niektórych samic.
Maroko | Husarz zbrojny - spotykany w Maroku i w Polsce (by Michał Wolny )
Źródło: www.wazki.pl
Zainteresują Cię również



Skomentuj
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentuj jako gość