Marrakesz słusznie uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa. W mieście tym znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, do których niewątpliwie należy zaliczyć przepiękne, okazałe meczety o minaretach sięgających wręcz ku nieboskłonom.

Góruj?cy nad miastem meczet Kutubijja

Jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury jest meczet Kutubijja (Kutubia), pochodzący z XII wieku. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.

Wśród ulic Marrakeszu łatwo się zgubić, jednakże do meczetu Kutubijja, trafić jest zdecydowanie najłatwiej. Minaret sięgający 70 m wysokości widoczny jest już z daleka, co czyni tę budowlę doskonałym punktem orientacyjnym.

Historia meczetu Kutubijja

Budowę meczetu Kutubijja rozpoczęto w XII wieku, a jego konstruktorami byli Almohadzi (dynastia marokańska). Meczet Kutubia może pochwalić się najlepiej zachowanym z najstarszych i najsłynniejszych minaretów. Pozostałe dwa to: wieża Hassana w Rabacie oraz Giralda w hiszpańskiej Sewilli.

Nazwa meczetu pochodzi od słowa „ku tub”, czyli „książka”. Wywodzi się ona od targu z książkami, który mieścił się niegdyś w pobliżu meczetu. 70-metrowy minaret jest idealnym przykładem architektury marokańsko-andaluzyjskiej. Jej przykłady można zaobserwować w architekturze minaretów w całym Maroku, jednakże żadna inna budowla nie dorównuje Kutubijji ani pięknem, ani rozmiarem.

Choć dawne wytworne dekoracje wnętrz meczetu nie zachowały się do naszych czasów, nieliczne ich pozostałości wystarczą do zapoznania się z tajnikami arabskiego wzornictwa.

Widok roztaczający się z minaretu meczetu Kutubijja zapiera dech w piersiach, jednakże nie mają okazji przekonać się o tym niemuzułmanie bowiem nie wolno im wchodzić na górę.

Legenda o czwartej kuli na wieży

Wieżę meczetu Kutubijja zdobią cztery miedziane kule. Legenda głosi, że dawniej były trzy kule wykonane ze złota. Czwartą podarowała żona kalifa Mansura, która złamała post Ramadan. Jako zadośćuczynienie przetopiła swoje całe złoto na czwartą kulę.

Maroko | Meczet Kutubia nocą
Maroko | Meczet Kutubia nocą (by statto7)

Maroko | Meczet Kutubia w Marrakeszu
Maroko | Meczet Kutubijja w Marrakeszu (by alphis)

Zainteresują Cię również

Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży
Nie ma przepisu na idealną wycieczkę do wybranego zakątka świata. Każdy z nas ma swój sposób na to, by zobaczyć jak...
Darmowe atrakcje w Marrakeszu Darmowe atrakcje w Marrakeszu
Marrakesz przyciąga wielu turystów z całego świata. Aby poznać jego piękno wcale nie trzeba wydawać kroci. Jest...
Zielone serce Marrakeszu – ogród Majorelle Zielone serce Marrakeszu – ogród Majorelle
Jednym z najczęściej odwiedzanych i z pewnością najbardziej zielonych miejsc w Marrakeszu jest Ogród Majorelle....

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy