Święta i festiwale w Maroku

 • Pokaz Fantasia

  Festiwal Fantazji w Maroku

  Co roku we wrześniu w marokańskim miasteczku Meknes odbywa się wspaniała impreza pod tytułem: National Festival of Fantasia. Odwiedzając Maroko także w innym czasie możemy trafić na tego typu zapierające dech w piersiach pokazy. Cóż kryje się pod tą fantazyjną nazwą? Otóż „Fantasia” to tradycyjny spektakl, będący stałym punktem wszelkich festiwali i imprez kulturalnych w tym afrykańskim kraju.

 • Festiwal Mawazine

  Festiwal muzyczny Mawazine w Rabacie

  W dniach od 29 maja do 6 czerwca w Rabacie, stolicy Maroka, odbyła się XIV edycja festiwalu muzycznego Mawazine.

 • Muzyczny festiwal w Fezie

  Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie

  Od 8 do 16 czerwca 2012 roku w Fezie miał miejsce światowy festiwal muzyki sakralnej (Fez Sacred Music Festival). W duchowej metropolii Maroka, podczas festiwalu, pokojową i harmonijną koegzystencję wiodą różne kierunki religijne.

 • Soczyste wiśnie

  Festiwal Wiśni w Maroku

  Stare marokańskie miasto Sefrou słynie z corocznego Festiwalu Wiśni. Święto jest obchodzone w czerwcu – w sezonie zbioru tych przepysznych owoców.

 • Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze

  Imprezy i festiwale w Maroku

  W Maroku nie brak także typowo świeckich uroczystości, wywodzących się głównie z kultury berberskiej. Tego typu święta obchodzone są zwykle lokalnie, najczęściej w małych miejscowościach, gdzie nadal kultywowane są dawne tradycje ludowe.

 • Płatki róż

  Marokański Festiwal Róż

  Na początku maja, po różanych „żniwach”, odbywa się w marokańskim mieście Kelaa M’gouna jedyne w swoim rodzaju doroczne święto róż.

 • Festiwal w Asilah

  Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!

  Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah Museum, znane również jako Asilah Museum and Design School. Dedykowane królowi Maroka muzeum przyciąga tłumy i już zyskało miano tzw. turystycznego„hotspot-u”.

 • Aid El Kabir to też święto rodzinne

  Muzułmańskie Święto Barana – Aid El Kabir

  Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi.

 • Flaga Maroka

  Najważniejsze święta państwowe i religijne w Maroku

  Maroko jest krajem muzułmańskim, w związku z czym obchodzi się tu szereg świąt religijnych. Popularne są także mussemy, czyli święta ku czci świętych mężów i marabutów (przywódców duchowych).

 • W czasie ramadanu obowiązuje post

  Ramadan – dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego

  Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, a zarazem największe święto islamu obchodzone przez jego wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr.

 • Smaczny miód z Imouzzer

  Święto Miodu w Imouzzer

  Każdego roku na początku maja w Imouzzer-Ida-Outanane odbywa się Święto Miodu. Przy tej okazji świętuje się zbiór miodu – dumę tutejszych mieszkańców.

 • Festiwal Filmowy w Marrakeszu

  XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu

  W Marrakeszu trwa obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To już XV edycja tego konkursu. Festiwal odbywa się zawsze pod koniec roku. W tym roku data tego wydarzenia przypadła na 4-12 grudnia.