Strój marokański

 • Muzułmanki w strojach kąpielowych hasema

  Hasema – strój kąpielowy dla muzułmanek

  Jeśli nie jest się muzułmanką, to wystąpienie w stroju kąpielowym na plaży czy przy basenie nie wydaje sie niczym szczególnym. Sprawa ta przedstawia się jednak zupełnie inaczej wśród kobiet wielbiących imię Allaha.

 • Buty baboosh

  Baboosh – tradycyjne marokańskie obuwie

  Baboosh są dodatkiem do tradycyjnego marokańskiego stroju, są ręcznie wykonane buty z delikatnej skóry. Skórzana jest nawet ich podeszwa. Popularnie nazywa się je „baboosh” lub „belgha”. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

 • Mężczyzna w Dżelabie

  Dżelaba – arabska szata wierzchnia

  Dżelaba (nazywana także: darija, djellabah, galabiya oraz jellāb) to wierzchnia szata noszona zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety nie tylko w Maroku, ale także w innych krajach Afryki Północnej.

 • Marokańska kobieta w hidżab

  Hidżab – chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję

  Zgodnie z zasadami islamu, niektóre części ludzkiego ciała są „aurh”, czyli „zakazane” dla oczu innych niż ich właściciela i współmałżonka. U kobiet całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni powinno być zasłonięte. Mężczyźni natomiast powinni ukrywać ciało od pępka do kolan.

 • Mendil cieszy się coraz większą popularnością

  Mendil – dodatek do tradycyjnego marokańskiego stroju

  Mendilto materiał w biało-czerwone paski, stanowiący dopełnienie tradycyjnego stroju kobiet w marokańskiej prowincji Anjra-Fahs. Z powodu ogromnej popularności tradycyjny mendil został uznany za oficjalne logo tej rolniczej prowincji.

 • Mężczyzna w dżellabie

  Przymierzyć dżelabę

  Warto sprawdzić, jak będzie się wyglądało w długiej ręcznie zdobionej dżelabie i babosh’ach dobranych w tym samym kolorze.

 • Kobiety w takhlila

  Takhlila – strój berberskich kobiet

  Takhlila to tradycyjny strój berberskich kobiet. Nosi się go na co dzień i od święta. Jest to długa do kostek koszula z długimi, dzwonowato rozszerzającymi się rękawami.