Przyroda Maroka

 • 7 cudów natury w Maroku

  7 marokańskich cudów natury

  Maroko to nie tylko tętniące życiem miasta, barwne targi, relaksujące łaźnie i kuszące zmysły restauracje. Wielu turystów przybywa tu, by wypoczywać aktywnie, wśród marokańskich cudów natury. Roślinne, wodne, piaskowe i skalne arcydzieła, stworzone bez udziału człowieka, zachwycają i onieśmielają gości, próbujących poznać ich tajemnice...

 • Park Narodowy Talassemtane

  Dla aktywnych – Park Narodowy Talassemtane!

  Niedaleko miasta Asilah znajduje się Park Narodowy Talassemtane, będący domem kilkudziesięciu gatunków zwierząt i miejscem ochrony ostatnich lasów jodłowych Maroka.

 • Dolina Dades

  Dolina Dades – skarb Maroka

  Dolina Dades jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach marokańskich miejsc. Nic więc dziwnego, że znajduje się na prawie każdej liście podróżniczych celów w tym kraju. Powszechnie nazywana bywa “Doliną Róż” lub “Doliną tysiąca kazb”.

 • Oliwki z Maroka

  Drzewa oliwne w Maroku

  W Polsce są jabłonki i grusze, w Maroku – drzewa arganowe i oliwne. Te drugie można spotkać w wielu miejscach w całym kraju.

 • Husarz wędrowny

  Husarz wędrowny – owad i z Polski i z Maroka

  Co łączy Suwałki z Marokiem? Występowanie w obu miejscach husarza wędrownego! Anax ephippiger to wędrowny gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest często spotykany w suchych i półsuchych regionach Afryki (Maroko), pojawia się także na Bliskim Wschodzie i rzadziej w południowo-zachodniej Azji i Europie.

 • Kozy na drzewie

  Kozy na drzewie w okolicach Agadiru

  Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów.

 • Winnice w Maroku

  Kwitnące winnice w muzułmańskim Maroku

  Łagodnie wznoszące się winnice stanowią niezwykły widok w muzułmańskim kraju. Ale zarówno winorośle, jak i wyprodukowane z nich wino świetnie się mają w Maroku – mimo islamskiego zakazu alkoholu.

 • Koty w Maroku

  Maroko – królestwo kotów

  Szare, rude, czarne, białe, małe, duże, grube albo chude – koty. Widoczne na każdym kroku, leniwie leżące przy stoiskach albo spacerujące wąskimi uliczkami. Jest ich tak dużo, że można pokusić się o stwierdzenie, że Maroko jest królestwem kotów.

 • Park Narodowy Toubkal

  Park Narodowy Toubkal w Maroku

  Park Narodowy Toubkal został założony w 1942 roku jako pierwszy park narodowy w Maroku. Obszar chroniony leży w paśmie Atlasu Wysokiego, a jego powierzchnia wynosi 380 km2 i obejmuje swym zasięgiem najwyższą górę Maroka i całej Afryki Północnej – Toubkal (4167 m).

 • Park Narodowy Tubkal

  Parki narodowe Maroka

  Marokańska natura ma wiele do zaoferowania zarówno miejscowej ludności, jak i turystom. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach na ziemi, wymaga ona ochrony i znacznego zaangażowania w edukację lokalnej ludności. Aby poznać marokańskie krajobrazy w całej okazałości, różnorodności i pięknie, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem najciekawszych parków narodowych i rezerwatów przyrody.

 • Marokańskie róże

  Róże z Maroka

  Najbardziej cenionąprzez perfumiarzyróżą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków.

 • Marokański kaktus

  Świat roślinny Maroka

  Niewłaściwa gospodarka rolna doprowadziła do wyniszczenia pierwotnej roślinności Maroka. Na skutek nadmiernego wypasu oraz karczowania lasów wiele unikalnych ekosystemów zostało nieodwracalnie zniszczonych.

 • Marokański ptak

  Świat zwierzęcy Maroka

  Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, na terenie Maroka żyły niegdyś lwy i słonie. Niestety zwierzęta te całkowicie wyginęły i obecnie są jedynie częścią marokańskiej historii.

 • Atlas Wysoki

  Warunki naturalne Maroka

  Maroko położone jest w północno-zachodniej części Afryki. Od kontynentu europejskiego dzieli je jedynie 13 km cieśniny Gibraltarskiej. Od północy kraj oblewają wody morza Śródziemnego, a od zachodu – Oceanu Atlantyckiego.

 • Wąwóz Todra

  Wąwóz Todra – wspinaczkowy raj w Maroku

  Gorges du Todra, czyli wąwóz Todra to jeden z skarbów geologicznych Maroka. 300-metrowe, czerwone jak przyprawa curry ściany są mocnym akcentem południowych stoków Atlasu.