Marokańczycy

 • Marokańska miętowa herbata

  Cukier i mięta na szczęście!

  Istnieje przesąd, że jeśli na początku naszej wycieczki do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą, to podróż będzie na pewno udana. Im piękniej herbata taka będzie zaserwowana, im będzie słodsza – tym lepiej dla nas.

 • Księgarnia w Fezie

  Marokańska literatura

  Literatura marokańska powstaje przede wszystkim w języku francuskim. Nie oznacza to jednak, że pisarze tego kraju utracili swoją tożsamość kulturową. Jest to jedynie próba ukazania opowiadanych historii szerszemu gronu odbiorców, a tym samym ochronienie ich przed wykluczeniem i zapomnieniem.

 • Marokańscy piłkarze

  Marokańska piłka nożna

  Piłka nożna to sport, który zawładnął całym światem. Prawdziwe piłkarskie szaleństwo opanowało nie tylko Amerykę Południową, ale także Afrykę.

 • Ślub w Maroku

  Marokański ślub

  Mimo iż nowoczesny, zachodni styl życia jest coraz bardziej widoczny w wielu aspektach marokańskiej codzienności, ślub pozostaje ceremonią tradycyjną, organizowaną według zasad przodków. Jest to zazwyczaj duże przyjęcie, któremu towarzyszą długotrwałe przygotowania.

 • Przewodnik po Maroku

  Maroko – między morzem a pustynią...

  Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pewien malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko lub oficjalnie – Królestwo Maroka.

 • Maroko i zachorowania na depresję

  Depresja stała się chorobą cywilizacyjną. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2015 roku z depresją zmagało się prawie 4,5 % Marokańczyków, co daje dokładnie 1484441 osób!

 • Bajarze z Maroka

  Opowiadacze baśni w Maroku

  Kiedy słońce lekko zachodzi i upał ustępuje przyjemnej temperaturze na targi w marokańskich miastach wkraczają uliczni opowiadacze ze swymi historiami, magicznymi i niestworzonymi…

 • Goumri w New York City Marathon (2008 r.)

  Popularne marokańskie sporty

  Mimo iż narodowym sportem Maroka jest piłka nożna, dużą popularnością cieszą się tu także inne sporty. Liczne sukcesy mają na swoim koncie m. in. marokańscy tenisiści oraz lekkoatleci. To w końcu pośród marokańskich piasków Sahary odbywa się co roku jeden z najtrudniejszych maratonów świata. Od kilku lat w Maroku także sporty walki zyskują nowych kibiców i znanych na całym świecie zawodników.

 • Targowanie się w Maroku

  Sztuka targowania w Maroku

  W Maroku, tak jak w wielu innych krajach arabskich, podstawą udanych zakupów jest targowanie się. Głównie robi się to na bazarach, gdzie nie ma ustalonych cen.

 • Tancerze z Fezu

  Tańce Maroka

  Kultura i folklor Maroka przybierają niezwykle barwne i fascynujące formy. W poszczególnych regionach kraju spotkać można wiele przedstawień, inscenizacji oraz tańców służących kultywowaniu licznych ludowych tradycji. Poniżej lista najbardziej znanych i widowiskowych tańców z różnych regionów Maroka:

 • Znani Marokańczycy

  Znani Marokańczycy

  Magiczne Maroko jest krajem o bogatej kulturze i cywilizacji. Jest również krajem wybitnych ludzi, znanych nie tylko w jego granicach, ale i na całym świecie. Genialni liderzy w różnych dyscyplinach, bohaterowie wojny, wybitni pisarze i poeci, wysoko oceniani artyści… po prostu niezwykłe osoby, które łączy jedna wspólna cecha – charyzma (i oczywiście marokańskie korzenie).