Flora Maroka

 • Oliwki z Maroka

  Drzewa oliwne w Maroku

  W Polsce są jabłonki i grusze, w Maroku – drzewa arganowe i oliwne. Te drugie można spotkać w wielu miejscach w całym kraju.

 • Kozy na drzewie

  Kozy na drzewie w okolicach Agadiru

  Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów.

 • Winnice w Maroku

  Kwitnące winnice w muzułmańskim Maroku

  Łagodnie wznoszące się winnice stanowią niezwykły widok w muzułmańskim kraju. Ale zarówno winorośle, jak i wyprodukowane z nich wino świetnie się mają w Maroku – mimo islamskiego zakazu alkoholu.

 • Płatki róż

  Marokański Festiwal Róż

  Na początku maja, po różanych „żniwach”, odbywa się w marokańskim mieście Kelaa M’gouna jedyne w swoim rodzaju doroczne święto róż.

 • Marokańskie róże

  Róże z Maroka

  Najbardziej cenionąprzez perfumiarzyróżą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków.

 • Marokański kaktus

  Świat roślinny Maroka

  Niewłaściwa gospodarka rolna doprowadziła do wyniszczenia pierwotnej roślinności Maroka. Na skutek nadmiernego wypasu oraz karczowania lasów wiele unikalnych ekosystemów zostało nieodwracalnie zniszczonych.