Jego Wysokość król Maroka Mohammed VI wystąpił niedawno w Tangerze z przemówieniem do narodu. Okazją była 12 rocznica jego wstąpienia na tron.

Królewskie or?dzie

Maroko będzie nadal bronić suwerenności i integralności swego terytorium, co nie podlega negocjacjom”, powiedział król Mohammed VI potwierdzając, że ten problem będzie miał nadal najwyższy priorytet w polityce wewnętrznej i zagranicznej.

W swoim przemówieniu do narodu monarcha wyraził przekonanie, że postępy w poprawie działania instytucji rządowych oraz silne poparcie dla inicjatywy autonomii stanowią ostateczne rozwiązanie w sprawie sporu o marokańską Saharę (chodzi o Saharę Zachodnią).

Oto fragment przemówienia króla Maroka:

Ukochani obywatele,

Wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi świętując dwunastą rocznicę mojego wstąpienia na tron, pod panowaniem nowej konstytucji, która została wybrana w plebiscycie przez naród dla króla i jego ludu, i która umacnia więzi między tronem i ludem.

Chciałbym najpierw powiedzieć, jak bardzo jestem zadowolony z ogromnej frekwencji podczas referendum. (…) Ten sukces jest wynikiem świadomej, niezależnej decyzji narodu i stanowi źródło dumy dla wszystkich Marokańczyków, ponieważ odzwierciedla niepowtarzalność znanego w świecie modelu marokańskiego.

Chciałbym też oddać hołd organom władzy i przedstawicielstwom dyplomatycznym Królestwa za ich pełne poświęcenia wysiłki dla sprawnej organizacji referendum konstytucyjnego zgodnie z wymaganiami uczciwości, przejrzystości i neutralności.

Nasz naród ma teraz nową konstytucję – z przełomową, innowacyjną treścią – konstytucję dla wszystkich Marokańczyków. W związku z tym chciałbym was poinformować, że będę zachowywać ducha i literę konstytucji w pełni i w sposób najlepszy z możliwych.

Ale żadna konstytucja, choćby najlepsza, nie jest celem sama w sobie. Jest raczej podstawą, na której zostanie zbudowany nowy pakt polityczny, a potem poprzez praworządność, przestrzeganie praw człowieka i dobre zarządzanie osiągnięty zostanie rozwój kraju wzmacniany przez skuteczne i wiarygodne instytucje.

Bez względu na to, jak te instytucje będą skuteczne, nie mogą istnieć dłużej, jeśli ich praca nie pociąga za sobą widocznego oddziaływania na naród – biorąc pod uwagę utrzymanie jego suwerenności, bezpieczeństwa, jedności, rozwoju i dobrobytu – albo na obywateli – jeśli chodzi o gwarancje równości, godności i sprawiedliwości społecznej.

Maroko | Muhammad VI wstąpił na tron 23 lipca 1999 r.
Maroko | Muhammad VI wstąpił na tron 23 lipca 1999 r. (by kewcreative)

wg http://www.readers-edition.de/

Zainteresują Cię również

Salony piękności w Fezie zyskują nowe oblicze Salony piękności w Fezie zyskują nowe oblicze
W Fezie planowane są pewne zmiany dotyczące funkcjonowania tamtejszych salonów piękności – dla wielu dość kontrowersyjne...
Maroko i zachorowania na depresję Maroko i zachorowania na depresję
Depresja stała się chorobą cywilizacyjną. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Wg Światowej Organizacji Zdrowia...
Czy warto jechać do Maroka latem 2019 roku? Czy warto jechać do Maroka latem 2019 roku?
Maroko od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów z całego świata. Lubimy ten kraj za słoneczną pogodę,...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy