Mówi się, że Maroko jest krajem zachodzącego słońca. Na pewno jedne z najpiękniejszych zachodów słońca można w tym kraju oglądać w Agadirze. A każdego roku jest ku temu ok. 300 okazji, ponieważ średnio tyle dni w roku w Agadirze świeci słońce.

Popularny marokański kurort

Agadir jest przykładem na to, jak niewielka wioska rybacka może przekształcić się w najpopularniejszą miejscowość wypoczynkową na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Co roku odwiedzają go tysiące turystów z całego świata. Nie robią tego ze względu na orientalną atmosferę ani z powodu pięknych zabytków – do Agadiru przyciąga ich 10 km piaszczystych plaż i możliwość uprawiania wielu sportów, nie tylko wodnych.

Rozbudowa Agadiru

W 1961 r., rok po ogromnym trzęsieniu ziemi, zaczęto przebudowę i rozbudowę Agadiru. Miasto było wówczas doszczętnie zniszczone i niezwykle osłabione – w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 15 tysięcy osób. Podczas trwającej wiele lat odbudowy, Agadir stracił swój arabski charakter, zyskując nowoczesną infrastrukturę będącą idealnym zapleczem nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Sporty wodne w Agadirze

Agadir ze względu na położenie geograficzne i specyficzne warunki klimatyczne jest wręcz wymarzonym miejscem dla pasjonatów sportów wodnych. Najbardziej popularny jest oczywiście windsurfing. Aby uprawiać ten sport najlepiej przyjechać do Agadiru miedzy listopadem a marcem. Wówczas występuje najlepszy wiatr i wspaniałe fale. W mieście jest wiele sklepów z wyposażeniem dla surferów oraz szkoły oferujących naukę tego sportu a także kitesurfingu.

Do najbardziej znanych nie tylko w Maroku, ale i na całym świecie szkół sufringowych można zaliczyć: SurfTownMorocco, Surf Berbere oraz Surf Maroc. Szaleństwu mogą się tutaj oddać także fani skuterów wodnych.

Ci, którzy będą mieli dosyć wody, zawsze mogą wznieść się wysoko ponad nią. Paraseilling to sposób na chwilę relaksu i podziwianie uroków okolicy z perspektywy lotu ptaka. Zaopatrzeni w czaszę spadochronową i przyczepieni liną do motorówki zostaniemy uniesieni w przestworza. Jest to idealny sposób na obejrzenie zatoki. Natomiast, aby z tej samej perspektywy podziwiać miasto, trzeba polatać na paralotni. Jeśli wreszcie zdecydujemy się wrócić na ziemię, to wybierzmy tę z idealnie zielonym trawnikiem – Agadir dysponuje dwoma ekskluzywnymi polami golfowymi Royal i Dunes.

Maroko | Agadir jest wymarzonym miejscem dla pasjonatów sportów wodnych
Maroko | Agadir jest wymarzonym miejscem dla pasjonatów sportów wodnych (by seljes )

Ciekawe miejsca w Agadirze

Gdy zmęczy nas już leżenie na plaży i pobyt w luksusowych hotelach, a uprawianie szalonych sportów stanie się codziennością, warto wybrać się na spacer po mieście. W filii Muzeum Bert’a Flint’a znajduje się kolekcja drogocennej berberyjskiej biżuterii, szlachetnych klejnotów, dywanów, mebli, szat oraz rzemieślniczych wyrobów ludności północnej Afryki. Wszystkie zgromadzone przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji holenderskiego historyka sztuki prof.

Bert’a Flint’a, który gromadził je przez ponad 40 lat. Muzeum mieści się w podziemiach budynku teatru.

Równie ciekawe jest Muzeum Sztuki Berberskiej oraz Muzeum Miejskie Dziedzictwa Amazigh z imponującą kolekcją przedmiotów rzemiosła Berberów z XVIII i XIX wieku. Godne odwiedzenia jest także Muzeum Talborjt, znajdujące się na wzgórzu o wysokości 236 m n.p.m. Znajduje się tu XVI-wieczna portugalska kazba (czyli: zamek-forteca). Wszystko co znajduje się po lewej stronie twierdzy: ściany i łuk przy wejściu, to jedyne pozostałości po dawnym dziedzictwie Agadiru. Obecnie mieści się tutaj cmentarz ofiar trzęsienia ziemi.

Ciekawostką jest medyna Agadiru. Mimo iż jest nowa, została wzniesiona według tradycji architektonicznych typowych dla Maroka. Zaprojektował ją włoski architekt Coca Polizzi. Białe budynki i wąskie kamienne uliczki mają swój specyficzny urok. Szukając atrakcji warto sprawdzić, co w danym okresie proponuje Instytut Francuski, który systematycznie organizuje wystawy i imprezy kulturalne.

Ryby z Agadiru

W każdym Marokańskim mieście jest targ. Wszystkie one są mniej lub bardziej do siebie podobne. Wszystkie proponują podobny asortyment sprzedawanych produktów. Po pewnym czasie nawet najbardziej zapaleni zakupoholicy będą nimi trochę znudzeni. Warto jednak wybrać się na suk w Agadirze. Jest to największy marokański targ rybny.

Ponoć Agadir jest największym na świecie portem przeładunkowym sardynek. Na targu można jednak kupić bardzo egzotyczne ryby i owoce morza. Rybołówstwo jest podstawą lokalnej gospodarki. Ryby z Agadiru eksportowane są głównie do Hiszpanii. Nie można więc odmówić sobie posiłku w jednej z lokalnych restauracji. Dania prosto z morza urzekają smakiem i aromatem oraz oczywiście świeżością.

Maroko | Ogród zoologiczny Vallee des Oiseaux
Maroko | Ogród zoologiczny Vallee des Oiseaux (by asw909 )

Maroko | Targ w Agadirze
Maroko | Targ w Agadirze (by chioreancalin )

Coś dla dzieci...

Atrakcją, której nie można przegapić, szczególnie gdy podróżuje się z dziećmi, jest ogród zoologiczny Vallee des Oiseaux. Wbrew temu, co sugeruje francuska nazwa ogrodu, hodowane są w nim nie tylko ptaki, ale także tak unikatowe zwierzęta jak np. muflony marokańskie.

Wejście do parku jest darmowe, a sam park często bywa zatłoczony, gdyż jest ulubioną atrakcją dla agadirskich dzieci.

Rajska Dolina

Będąc w Agadirze, koniecznie należy wybrać się do Rajskiej Doliny, znajdującej się ok. 12 km na północ od miasta. Jest to miejsce o niezwykłym krajobrazie, pełne lasów palmowych i malowniczych przełęczy. Znajdują się tutaj wodospady Immuzer, które są najbardziej atrakcyjne w lutym i marcu. W miesiącach letnich, gdy temperatura wzrasta do prawie 40oC, z wodospadu pozostaje mały strumyczek, który później całkowicie zanika.

Idealne miejsce na urlop

Podsumowując, Agadir jest idealnym miejscem na rodzinny urlop nad morzem. Jest wymarzonym miejscem dla bogaczy, którzy wakacje w egzotycznym kraju spędzają nie opuszczając terenu ekskluzywnych i klimatyzowanych hoteli z basenami. Jest też wspaniałym miejscem dla osób kochających sporty wodne i aktywny wypoczynek. Niestety każdy, kto szuka chwili samotności, orientalnej atmosfery czy wspaniałych zabytków architektury arabskiej, może poczuć się Agadirem mocno rozczarowany. Na jego zwiedzenie spokojnie wystarczy poświęcić jeden, maksymalnie dwa dnia. Później odpocząć na plaży, a następnie w poszukiwaniu przygody wyruszyć w dalszą drogę.

Maroko | Zachód słońca w Agadirze
Maroko | Zachód słońca w Agadirze (by joaomaximo )

Maroko | Agadir – najbardziej popularny nadmorski kurort Maroka
Maroko | Agadir – najbardziej popularny nadmorski kurort Maroka (by Paola Sucato )

Zainteresują Cię również

Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży
Nie ma przepisu na idealną wycieczkę do wybranego zakątka świata. Każdy z nas ma swój sposób na to, by zobaczyć jak...
Meknes – „Wersal Maroka” Meknes – „Wersal Maroka”
Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej...
Popularność Agadiru maleje Popularność Agadiru maleje
Agadir to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Maroku. Do niedawna turyści głównie tutaj przyjeżdżali...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy