W Maroku nie brak także typowo świeckich uroczystości, wywodzących się głównie z kultury berberskiej. Tego typu święta obchodzone są zwykle lokalnie, najczęściej w małych miejscowościach, gdzie nadal kultywowane są dawne tradycje ludowe.

Maroko | Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze
Maroko | Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze (by lalla_ali)

Co ciekawe, Maroko słynie na całym świecie z festiwali muzycznych, odbywających się co miesiąc w różnych rejonach kraju. Najczęściej są to festiwale muzyki klasycznej, sakralnej, tradycyjnej czy nowoczesnej.

Maj

Festiwal muzyki klasycznej i sakralnej w Fezie (pierwszy weekend maja)

Organizowany jest już od 17 lat przez Fundację Ducha Fez/Maroko. Festiwal trwa dziesięć dni, podczas których koncerty odbywają się na obszarze zabytkowych budowli  miasta. Główną ideą festiwalu jest pokój i pojednanie międzykulturowe.

Festiwal Róż w al-Kala M’gouna (połowa maja)

Jest to najbardziej pachnący z festiwali. Ulice i domy zdobią wówczas girlandy różanych kwiatów. Uczestnicy święta także przystrajają się różami. Ulicami miasta przechodzą liczne pochody, którym towarzyszy głośna muzyka i tańce. Radośni i rozbawieni ludzie świętują owocne zbiory róży damasceńskiej. Co roku w Dolinie Róż (Dolinie Dades) zbiera się ok. tysiąca ton tych kwiatów. Święto rozpoczyna się z samego rana i trwa do późnych godzin wieczornych. Po zakończeniu obchodów mieszkańcy wracają do domów z buteleczką wody różanej, która przez kolejny rok będzie chroniła ich i ich rodziny przed nieszczęściem.

Festiwal Muzyki Mawazine w Rabacie (połowa maja)

Koncerty, znane też jako „Rytmy świata”, organizowane są przez stowarzyszenie „Maroko Kultur”. Ta coroczna międzynarodowa impreza ma na celu ukazanie różnorodności kultur w świecie muzycznym. Podczas festiwalu można podziwiać marokańskich artystów, jak również gwiazdy o międzynarodowej sławie.

Święto Miodu w mieście Imouzzer des Ida-Outanane

Miejscowość ta położona jest ok. 60 km na północny-wschód od Agadiru. Rejon ten słynie z sadów migdałowych. To właśnie z nich pszczoły wytwarzają pikantny miód, będący miejscowym przysmakiem.

Czerwiec

Festiwal Wiśni w Sefrou (początek czerwca)

Sefrou to niewielka miejscowość oddalona o ok. 23 km od Fez. Tradycja Festiwalu Wiśni zaczęła się już w 1920 roku. Jest to nie tylko impreza kulturalna, ale także okazja do wystawienia i sprzedaży wielu odmian wiśni pochodzących z tego regionu. Święto trwa trzy dni (piątek, sobotę i niedzielę). Towarzyszą mu tańce, koncerty oraz parada pod przewodnictwem „Królowej Wiśni”, czyli najpiękniejszej mieszkanki Sefrou. Podczas festiwalu organizowane są konkursy sportowe oraz pokazy i degustacje kulinarne.

Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze (połowa czerwca)

Obchodzony jest przez potomków niewolników z Senegalu i Mali – to właśnie ich nazywa się Gnawa. Pierwszy raz festiwal odbył się między 21 a 24 czerwca 1998 r. Podczas świąt religijnych, Gnawa wprowadzali się w stan transu, poprzez rytmiczną muzykę wybijaną na bębnach. Rytmowi temu często towarzyszyły dźwięki fletów i kastanietów. To własna taka tradycyjna, ale także zmodyfikowana w nowoczesny sposób muzyka, prezentowana jest podczas festiwalu. W jego trakcie można także podziwiać wielobarwne obrazy, które wykonywane są przez malarzy Gnawa. Co roku na festiwal przyjeżdżają setki tysięcy turystów. Festiwal jest bezpłatny z wyjątkiem koncertów nocnych nazywanych lilac.

Festiwal Timitar w Agadirze

To wyjątkowy i niezwykle popularny festiwal muzyki całego świata, na którym usłyszymy m. in.: jazz, rap, hip hop, muzykę nowoczesną oraz tradycyjną. Każdego roku przyjeżdżają tu światowej sławy artyści. Celem festiwalu jest odrzucenie nietolerancji i świadomości różnic, bo przecież każdy z nas jest obywatelem świata.

W ciągu 4 dni festiwalu odbywa się ponad 40 koncertów i spektakli, na które przybywa niemal 400 tysięcy widzów. Jest to jedna z największych imprez tego typu nie tylko w kraju, ale i w całej Afryce.

Patronem festiwalu jest marokański biznesmen Aziz Akhennouch. Informacje o poprzednich edycjach oraz aktualności na temat najbliższego festiwalu można znaleźć na stronie: www.festivaltimitar.ma.

Inne:

  • Festiwal Symfonii na Pustyni, w położonym na południu kraju Ouarzazate
  • Festiwal Fig w Bouhouda (niedaleko Taounate)

Maroko | Młodzież tańcząca na ulicach As-Sawiry
Maroko | Młodzież tańcząca na ulicach As-Sawiry (by travelinknu)

Lipiec

Festiwal Sztuki Popularnej w Marakeszu

To wielkie wydarzenie w świecie marokańskiej sztuki. Festiwal trwa przez tydzień, a jego pomysłodawcą był sam Hassan II w 1960 roku.

Festiwal Muzyki Casa

Odbywa się co roku w Casablance. Festiwal ma na celu rozpowszechnienie muzyki, kina oraz poznanie zabytków tego wspaniałego miasta.

Międzynarodowy Festiwal Rai

Organizowany jest od 2007 roku w Oujda, w pobliżu stadionu Legii Honorowej.

Inne:

  • Święto Wielbłądów w Guelmim

Sierpień

Święto Narzeczonych

Jest to święto berberyjskiego plemienia Ait Haddidou, obchodzone w mieście Imilszil. Berberowie ściągają do tej niewielkiej miejscowości z całego kraju, aby uczcić miejscowego marabuta. Święto narzeczonych jest najlepszą okazją dla młodych osób do zawarcia nowych znajomości, wzięcia ślubu, a nawet oficjalnego rozwodu.

Ponieważ Berberowie uczestniczący w obchodach tego święta są przepięknie ubrani w tradycyjne stroje, jest to doskonała okazja do poznania obyczajów tego ludu. Trudno się dziwić, że co roku ściągają tu coraz liczniejsze rzesze turystów.

Ponieważ Berberowie uznali, że takie tłumy zakłócają religijny charakter obchodów, święto narzeczonych odbywa się obecnie w dwóch wersjach: jedno dla nich samych, drugie – specjalnie dla turystów. Aby poznać daty tych uroczystości w danym roku należy się skontaktować z biurem informacji turystycznej.

Inne:

  • Festiwal Kultury w Asilah (niedaleko Tangeru)

Wrzesień

Festiwal Koni w Tissa

Miejscowość ta położona jest w odległości ok. 48 km od Fez. Miejscami skupiającymi centrum tego festiwalu są: targ i cyrk.

Maroko | Marokańska noc festiwalowa (w tle - laserowa projekcja latającego dywanu)
Maroko | Marokańska noc festiwalowa (w tle - laserowa projekcja latającego dywanu) (by Rookuzz)

Październik

Berberyjskie święto Daktyli

Obchodzone jest w Erfudzie dla uczczenia zakończenia zbiorów. Święto trwa trzy dni, podczas których Erfuz staje się światową stolicą daktyli. Atrakcją tego festiwalu jest ogromny targ oraz wyścigi wielbłądów. Zabawie towarzyszą kolorowe występy taneczne, a także wybór Królowej Daktyli. Święto to jest coraz bardziej popularne także wśród turystów.

Listopad

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu

Marokański festiwal filmowy przyciąga wiele osobistości świata filmu, także tych o międzynarodowej renomie. W jury festiwalu znajdują się filmowcy, aktorzy, gwiazdy, pisarze i publicyści. Jury ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie najlepszej produkcji marokańskiej oraz filmu zagranicznego i filmu krótkometrażowego. Festiwal jest patronowany przez Księcia Moulay Rachida.

Grudzień

Festiwal Klementynek w Berkane (północno-wschodnie Maroko)