Trudno nie pozazdrościć urody arabskim kobietom. Lśniące, ciemne włosy i gładka, karmelowa cera jest marzeniem niejednej mieszkanki chłodniejszych regionów Europy. Na szczęście tajemnice urody Marokanek zostały już w dużej mierze poznane, a kosmetyki na bazie naturalnych produktów pochodzących z tego afrykańskiego kraju są powszechnie dostępne.

Wszystko zaczyna si? od hammamu

Aby w pełni zrozumieć sekret piękna mieszkanek Maroka, musimy poznać  i zrozumieć jedno ważne słowo: hammam.

Co to jest hammam?

Hammam to tradycyjna arabska łaźnia parowa. Jest to nie tylko miejsce, gdzie przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne, ale także ważny element życia społecznego – miejsce spotkań. Słuszne jest skojarzenie z rzymskimi termami.

Hammam to także nazwa rytuału pielęgnacyjnego, który cudownie odnawia ciało i ducha.

Marokańskie SPA

Jeśli pragniemy sprawić sobie przyjemność i zadbać o ciało w marokańskim stylu, możemy urządzić sobie mały hamman we własnym domu. Kosmetyki z Maroka są bowiem powszechnie dostępne także w Polsce (sklepy internetowe i mydlarnie stoją przed nami otworem).

Maroko | Hammam to określenie tradycyjnej arabskiej łaźni i rytuału pielęgnacyjnego
Maroko | Hammam to określenie tradycyjnej arabskiej łaźni i rytuału pielęgnacyjnego (by hoteltangerina )

4 etapy hammamu

Rytuał hammam składa się z 4 etapów, które możemy kolejno realizować, by osiągnąć doskonały efekt pielęgnacji i jak najwierniej odtworzyć atmosferę oryginalnej arabskiej łaźni.

Po pierwsze: ciep?a woda i para

Na początku rozkoszujemy się gorącą kąpielą lub prysznicem pozwalając, by ciepła woda i wszechobecna para przygotowały nasze ciało na zabiegi pielęgnacyjne. Celem tego etapu jest zmiękczenie skóry i otwarcie porów.

Aby nadać naszej łazience egzotycznego kolorytu, zadbajmy o oświetlenie (może świece zapachowe lub kadzidełka?) i odpowiednią muzykę (oczywiście w łazience uważamy z prądem!).

Po drugie: oczyszczanie

Nim nasza skóra przyjmie odżywcze kosmetyki, musimy oczyścić ją z toksyn i starego naskórka.

Na tym etapie potrzebne nam będzie czarne mydło (savon noir) i rękawica z włókien kassawy do masowania (rękawica kessa).

Kupując czarne mydło nie spodziewajmy się tylko i wyłącznie mało apetycznej ciemnej kostki (choć takie też są spotykane) – najczęściej dostępne jest ono w słoiczkach. Tworzone jest na bazie czarnych oliwek.

Namydlone ciało masujemy rękawicą kilka minut, po czym spłukujemy kosmetyk. Kierunek masażu poszczególnych części ciała: do serca.

Cena czarnego mydła waha się w granicach 25-40 złotych.

Rękawica kessa to koszt około 20 złotych.

Maroko | Marokańskie czarne mydło w wygodnym słoiczku
Maroko | Marokańskie czarne mydło w wygodnym słoiczku (by www.marokostyle.com )

Po trzecie: glinka marokańska

Glinka marokańska, nosząca trudną nazwę: „rhassoul”, odżywia ciało dzięki zawartości licznych pierwiastków, absorbuje sebum (mniej poetycko: łój) i zanieczyszczenia, zwęża pory, wygładza skórę i zwiększa jej jędrność.

Nie zdziwcie się, gdy kupicie glinkę w postaci suchej (bryłek lub proszku). Rozpuści się ona pod wpływem wody, tworząc zachęcające błotko.

Warto wiedzieć, że glinkę te możemy używać do pielęgnacji całego ciała oraz jako maseczkę na twarz (wystarczy potrzymać ją 3 minuty). Doskonale sprawdza się także jako kosmetyk do włosów: albo w formie szamponu (glinka ma właściwości myjące) lub pod postacią maski na włosy (spłukujemy ją po 15 minutach).

Glinkę Rhassoul kupimy już za 25-40 złotych.

Maroko | Marokańska glinka ghassoul w postaci pudru, który należy wymieszać z wodą
Maroko | Marokańska glinka ghassoul w postaci pudru, który należy wymieszać z wodą (by www.marokostyle.com )

Po czwarte: karmimy skórę i zmysły

Po wcześniejszych etapach skóra jest doskonale przygotowana na przyjęcie największego kosmetycznego skarbu Maroka – olejku arganowego.

O jego wyjątkowości świadczy fakt, że argania żelazna – roślina, z której pozyskiwany jest olej, rośnie tylko w jednym miejscu na świecie – w południowym Maroku.

Tu przeczytasz o zbawiennym działaniu olejku arganowego i innych marokańskich kosmetyków.

Ile kosztuje olejek arganowy? Olejek arganowy dostępny jest w różnych cenach, zwykle w okolicach 20-40 złotych.

Olejek arganowy łatwo kupić, ale nie każda z nas, przyzwyczajona do kremów i żeli, wie jak go używać. Tym bardziej, że producenci nie zawsze pamiętają o umieszczeniu tego typu informacji na etykiecie. A zatem...

Olejek arganowy ? jak go u?ywa??

Podobnie jak inne marokańskie kosmetyki, także olejek arganowy ma szerokie zastosowanie i może być używany do pielęgnacji całego ciała, twarzy, paznokci i włosów. Na rynku często dostępny jest w formie już ukierunkowanej na daną część ciała.

Olejek arganowy do twarzy

Nanosimy kilka kropli olejku na umytą skórę twarzy i szyi. Stosowany pod oczy, zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Olejek doskonale sprawdza się nakładany na skórę lekko wilgotną. W celu lepszego działania kosmetyku delikatnie masujemy twarz okrężnymi ruchami. Olejek można także zmieszać na dłoni z kremem do twarzy.

Olejek szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej poświaty na długo, nie przyczynia się też do powstawania wyprysków. Jeśli wcześniej stosowaliśmy na twarz intensywne kosmetyki oczyszczające, buzia może nam się lekko zaczerwienić.

Olejek arganowy do ciała

Wszelkie oleje doskonale nadają się do wcierania w skórę lekko wilgotną. Najlepiej tuż po kąpieli.

Olejek arganowy możemy także zmieszać na dłoni z balsamem do ciała lub z kremem do rąk.

Kilka jego kropli można też dodać bezpośrednio do wody w wannie.

Maroko | Domowe spa w marokańskim stylu regeneruje ciało i ducha
Maroko | Domowe spa w marokańskim stylu regeneruje ciało i ducha (by Ayla87 )

Olejek arganowy do paznokci

Do doskonały sposób na odżywienie zniszczonych i rozdwajających się paznokci. Olejek arganowy wcieramy w paznokcie i pozostawiamy na kilka minut.

Olejek arganowy do włosów

W lekko wilgotne włosy tuż przy cebulkach oraz na końcówkach wmasowujemy delikatnie kilka kropli olejku. Olejek pozostawiamy na włosach przez pół godziny lub całą noc. Włosy możemy owinąć ręcznikiem. Po kuracji musimy dokładnie umyć włosy szamponem.

Można także niewielką ilość olejku arganowego nanieść bezpośrednio na świeżo umyte włosy, rozczesać i wysuszyć bez spłukiwania.

Więcej o marokańskich kosmetykach i atmosferze tradycyjnej łaźni przeczytacie tutaj: Hammam – łaźnia parowa oraz Maroko – uroda i kosmetyki.

Maroko | Marokańskie minispa możemy urządzić sobie we własnej łazience
Maroko | Marokańskie minispa możemy urządzić sobie we własnej łazience (by hoteltangerina )

Maroko | Kosmetyczny olejek arganowy
Maroko | Kosmetyczny olejek arganowy (by www.marokostyle.com )

Maroko | Najpierw poddajemy się zbawiennemu działaniu pary i ciepłej wody
Maroko | Najpierw poddajemy się zbawiennemu działaniu pary i ciepłej wody (by ngould )

Zainteresują Cię również

Salony piękności w Fezie zyskują nowe oblicze Salony piękności w Fezie zyskują nowe oblicze
W Fezie planowane są pewne zmiany dotyczące funkcjonowania tamtejszych salonów piękności – dla wielu dość kontrowersyjne...
Zastosowanie oleju arganowego Zastosowanie oleju arganowego
Olej arganowy nazywany „płynnym złotem Maroka” już od wieków służy Marokańczykom w celach medycznych...
Olej arganowy – płynne złoto Maroka Olej arganowy – płynne złoto Maroka
Olejek arganowy w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność. Zawdzięcza ją swej wszechstronności w stosowaniu, a także...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy