Takhlila to tradycyjny strój berberskich kobiet. Nosi się go na co dzień i od święta. Jest to długa do kostek koszula z długimi, dzwonowato rozszerzającymi się rękawami.

Maroko | Takhlila - tradycyjny strój berberskich kobiet
Maroko | Takhlila - tradycyjny strój berberskich kobiet (by indiepants)

W przeciwieństwie do dżelaby, takhlila odsłania szyję, a niejednokrotnie delikatnie ukazuje dekolt. Często bywa drapowana, tak jak za starożytnych czasów. W pasie spina się ją błyszczącą broszą lub obwiązuje bogato zdobionym pasem.

Takhlile są wielobarwne, a ich ręcznie wykonane zdobienia potrafią zapierać dech w piersiach. Złote lub srebrne szwy, kolorowe wstawki, hafty, koraliki, perły oraz mieniące się w świetle kryształki upiększają strój nie czyniąc go tandetnym lecz eleganckim, szykownym i bardzo kobiecym.

Dodatkiem do takhlili są duże i masywne naszyjniki oraz ozdoby nakrycia głowy. Biżuteria ta wykonana jest ze srebra i kamieni szlachetnych, w szczególności: turkusów, korali, agatów i bursztynów. Czasami ozdobą są także małe, białe muszelki porcelanek (morskich ślimaków z rodziny Cypraeidae). Duże korale ułożone są na zmianę ze srebrnymi elementami, które wykonuje się ręcznie. Ich uzupełnieniem są również zrobione ze srebra bransoletki i pierścienie. Może dlatego, że naszyjniki i ozdoby wokół twarzy są stosunkowo ciężkie, dla przeciwwagi bransoletki są delikatne i lekkie. Największym atutem biżuterii berberyjskiej jest jej prostota w formie i kształtach.

Maroko | Berberska biżuteria
Maroko | Berberska biżuteria (by ellenm1)

Nie tylko kobiety Berberyjskie upodobały sobie takhlile - wiele bogatych i znanych na całym świecie ikon mody, a także ważne osobistości np.: Hilary Clinton, Elizabeth Taylor czy Beyonce, lubią prezentować się w tego typu strojach.

Piękno tej szaty docenili nawet mężczyźni. W czarno-białej takhlili można zobaczyć między innymi znanego rapera Puf Deddy.