Jeśli nie jest się muzułmanką, to wystąpienie w stroju kąpielowym na plaży czy przy basenie nie wydaje sie niczym szczególnym. Sprawa ta przedstawia się jednak zupełnie inaczej wśród kobiet wielbiących imię Allaha.

Moda islamska | Muzułmanki nie muszą odmawiać sobie przyjemności pływania
Moda islamska | Muzułmanki nie muszą odmawiać sobie przyjemności pływania (by Mangiwau / Michael Thirnbeck)

Trudno wymagać, aby młode, aktywne Marokanki w XXI wieku musiały z czegoś w życiu rezygnować. Aby nie pozbawiać muzułmanek przyjemności, jaką niesie pływanie, zaprojektowano specjalny strój kąpielowy nazywany hasema. Kobiety szybko zaczęły traktować go także jak „dres”, podczas uprawiania wszelakiego rodzaju sportów.

Strój ten zasłania praktycznie całe kobiece ciało pozostawiając na widoku zaledwie twarz, dłonie i stopy. Hasema może być wielobarwna, gładka lub we wzory. Może być ozdobiona błyszczącymi dodatkami lub haftowana. Najważniejsze jednak jest to, że jest niezwykle wygodna i nie ogranicza swobody ruchów, a jednocześnie pozwala na życie w zgodzie z zasadami religii i tradycji.

Hasema jest obecnie jednym z obowiązkowych elementów muzułmańskich pokazów mody. Po raz pierwszy pojawiła się na nich pięć lat temu. Szczególnie pozytywnie strój ten został przyjęty na wybiegach w Istambule.

Hasemy eksportuje się obecnie do 35 krajów, między innymi do Maroka. Choć przemysł muzułmańskiej mody zdominowany jest przez mężczyzn, to zdarza się, że projektowaniem strojów zajmują się także kobiety. Jedną z najbardziej znanych projektantek jest Nur Yamankaradeniz.

Maroko | Muzułmańska pływaczka
Maroko | Muzułmańska pływaczka (by foxtongue )