Można zaryzykować stwierdzeniem, że Tanger to miasto, w którym rozpoczyna się Maroko. Jest to miejsce inspirujące i urzekające,  od lat zamieszkiwane przez europejską bohemę. Jego niepowtarzalna atmosfera łączy w sobie elementy afrykańskie, francuskie i hiszpańskie. A jednak przy pierwszym spotkaniu Tanger może wydać się przerażająco zatłoczonym i gwarnym portem, który nie ma nic do zaoferowania. Dlatego, aby poznać urok tego miasta i zgłębić jego tajemnicę, trzeba w nim spędzić choćby kilka dni...

Z Hiszpanii do Maroka

Płynąc do Maroka z Hiszpanii przez Cieśninę Gibraltarską pokonujemy niecałe 14 km. Rejs ten, a właściwie jego koniec, jest wspaniałą możliwością do podziwiania wznoszącego się na zboczach wzgórz miasta. Każda pora dnia jest dobra aby zachwycić się jego urokiem. W pełnym słońcu setki, a może tysiące białych, szarych i żółtych budynków, ściśle do siebie przylegających, będą się ostro odcinały od błękitu nieba. Od razu dostrzeżemy smukłe wieże minaretów, z których nawet na wodzie słychać nawoływania muezinów. W miarę zbliżania się do brzegu dostrzeżemy zielone pióropusze palm, puszące się pomiędzy budynkami oraz dzieci grające w piłkę nożną na piaszczystej plaży. Późnym wieczorem będziemy mieli okazję zobaczyć Tanger w promieniach zachodzącego słońca, a chwilę po zmroku miasto rozświetli się tysiącem światełek.

Historia Tangeru

Obecnie Tanger nie odgrywa już takiej roli jak kiedyś, jednak wieki temu był miastem o znaczeniu strategicznym. Między innymi ze względu na bogatą historię oraz przyjaznych ludzi, jest to miejsce idealne na rozpoczęcie podróży po tak egzotycznym kraju, jakim jest Maroko.

Tanger jako międzynarodowy port rozkwitał od lat 20. XX wieku. W roku 1923 został ogłoszony wolnym miastem i portem. Podczas złotego okresu Tangeru do miasta ściągali pisarze, poeci, malarze i muzycy. Przyjeżdżali nie tylko z Europy, ale nawet ze Stanów Zjednoczonych. Do najbardziej znanych osób, które w tych czasach osiedliły się w Tangerze można zaliczyć: Paula Bowles'a, Barbarę Hutton, Yves'a Saint-Laurent'a, Henri'ego Matisse'a, Trumana Capote, Tennessee Wiliamsa, Briona Gysina, Davida Herberta itd. Rozwój miasta niestety zwolnił po uzyskaniu przez kraj niepodległości w roku 1956 i zlikwidowaniu infrastruktury administracyjnej.

Historia Tangeru rozpoczęła się w V w. p.n.e., kiedy to Fenicjanie założyli pierwszą osadę handlową. Pięćset lat później miasto to stało się stolicą nowo powstałej prowincji rzymskiej, czyli Mauretani Tingitana. Dalsza historia miasta była niezwykle burzliwa, co wiąże się z jego strategicznym położeniem pomiędzy Afryką a Europą. Władali nim Wandalowie, Bizantyjczycy, Wizygoci, Arabowie, Portugalczycy, Anglicy Francuzi i Hiszpanie.

Maroko | Nazwa Tanger wywodzi się z języka tamazight
Maroko | Nazwa Tanger wywodzi się z języka tamazight (by hoteltangerina )

Dar al-Makhzen i muzeum Kasbah

Po Tangerze można się poruszać taksówkami (petit taxi), jednak lepiej chłonąć atmosferę tego miejsca podczas spacerów. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od spokojnego spaceru po wnętrzu pałacu Dar al-Makhzen.

Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Marokańskiej. Zbiory muzeum podzielone są na dwie części: archeologiczną i etnograficzną. Należą do nich liczne stroje i dywany, tradycyjne instrumenty muzyczne, wyroby ceramiczne z Fez i Meknes, biżuteria oraz piękne mozaiki pochodzące z wykopalisk archeologicznych w Volubilis. Przepięknie ozdobiony jest dziedziniec muzeum, czyli meszewar. Mozaiki na podłodze i centralnie położonej fontannie podkreślają otaczające je białe kolumny ozdobione liśćmi akantu. Piękne dzieła można podziwiać również w pałacu będącym dawną ambasadą amerykańską. Na ścianach rozwieszone są liczne dzieła amerykańskich, francuskich i marokańskich malarzy. Co więcej zgromadzono tutaj eksponaty obrazujące historię Tangeru, starodawne mapy i antyczne meble.

Innym muzeum godnym uwagi jest Kasbah nie tylko ze względu na zgromadzone eksponaty ale także na ogród.

Grand Socco

Gdy będziemy mieli dosyć zwiedzania, możemy oddać się szaleństwu zakupów pośród licznych straganów na placu Grand Socco. Zmęczeni zakupami możemy odpocząć w jednej z licznych kawiarni znajdujących się przy placu lub wybrać się na spacer do pobliskich ogrodów Mendubia. Grand Socco rozdziela miasto na część starą i nową. Niedaleko od Grand Socco znajduje się Petit Socco, będące niegdyś niechlubnym centrum prostytucji. Wiele z budynków, które się tutaj znajduje dawniej pełniło rolę domów publicznych. Do dzisiaj jest to miejsce podejrzanych interesów. Spacer wąskim uliczkami medyny jest okazją do zrobienia niezwykłych fotografii codziennego życia jej mieszkańców.

Grób Ibn Battouta

Będąc w Tanger’ze każdy podróżnik powinien odwiedzić grób Ibn Battouta, ostatniego wielkiego arabskiego podróżnika. Za jego prawie 30 letnią podróż należy mu się hołd i szacunek i jeśli nie zapalenie świecy czy złożenie kwiatów, to chociaż chwila zadumy.

Kościół św. Andrzeja

Warto też odwiedzić kościół św. Andrzeja, którego barwne mozaiki są dowodem na to, jak efektowne może być połączenie sztuki angielskiej z orientalną mauretańską. Ciekawostką jest znajdująca się na ścianie za ołtarzem modlitwa „Ojcze nasz” napisana po arabsku. Obok kościoła znajduje się cmentarz, na którym pochowani są między innymi artyści związani z Tangerem.

Kolorowy targ

Jeśli będziemy mieli okazję być w Tangerze w czwartek lub sobotę to ciekawym doświadczeniem jest odwiedzenie o poranku lokalnego targu. W tych dniach przyjeżdżają do Tangeru kobiety z gór Rif. W kolorowych ludowych strojach i słomianych kapeluszach sprzedają one świeże produkty pochodzące z ich hodowli i domowych produkcji.

Maroko | Kolorowy Tanger
Maroko | Kolorowy Tanger (by elyob )

Uwaga na kieszonkowców!

Niestety pobyt w Tangerze ma też swoje minusy. Miasto aż roi się od niewiarygodnie natarczywych naganiaczy, fałszywych przewodników oraz handlarzy narkotyków, których można spotkać tak za dnia, jak i po zmroku.

Prawdziwym utrapieniem są kieszonkowcy, których mnóstwo jest w porcie, na targu, na dworcu kolejowym. Jednak w porównaniu do wielu europejskich miast, Tanger można uznać za bardzo spokojne miejsce, choćby ze względu na liczną policję.

Nocne życie Tangeru

Aby odetchnąć od zgiełku miasta, można wypożyczyć leżak w jednym z barów znajdujących się przy plaży i oddać się leniuchowaniu. Można też popływać lub rozegrać z miejscowymi chłopcami mecz. Jeśli nie będzie nam odpowiadała czystość wody w morzu, to ekskluzywny bar Pasarela oferuje basen. Można także wybrać się do parku wodnego Mnar dysponującego zjeżdżalniami wodnymi, torem gokartowym, kawiarnią z widokiem na zatokę i restauracją. O zachodzie słońca warto wybrać się do wapiennej groty Herkulesa. Wylot groty przypomina zarys kontynentu afrykańskiego. Jest to widok uwieczniony we wszystkich albumach o Maroku oraz na wielu pocztówkach. Po zmroku otwieranych jest wiele klubów i restauracji. Wzdłuż uliczek rozstawiane są stragany z przepysznym i tanim jedzeniem. W Tangerze nocne życie tętni nawet do czwartej nad ranem.

Marokańska kolej

Gdy pozna się wszystkie uroki Tangeru, najlepiej spakować bagaż i skierować kroki do pięknie oświetlonego nocą, nowego dworca kolejowego. W 2003 roku ONCF zakończyło jego budowę. Trudno się spierać czy jest to koniec marokańskiej kolei, czy też jej początek, najważniejsze że właśnie stąd można wyruszyć na podbój tego orientalnego kraju. Do pokonania mamy 1,893 km torów...

Maroko | Tanger znajduje się w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej
Maroko | Tanger znajduje się w północno-zachodnim Maroku w Zatoce Tangerskiej (by hoteltangerina )

Maroko | Muzeum Kasbah
Maroko | Muzeum Kasbah (by travelswithrosemary )

Zainteresują Cię również

Meknes – „Wersal Maroka” Meknes – „Wersal Maroka”
Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej...
Organizacja pobytu w Agadirze Organizacja pobytu w Agadirze
Jeśli nie zamierzamy spędzić naszego długo wyczekiwanego urlopu tylko na plaży, warto zastanowić się, co chcielibyśmy...
Midelt i górskie wędrówki Midelt i górskie wędrówki
Na wstępie trzeba jasno powiedzieć, że Midelt nie jest atrakcją dla każdego. Nie ma tu zabytków ani innych typowo...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy