Pięknie zdobione marokańskie kafelki są zawsze wykonywane ręcznie. Mistrzowie z miejscowości Fez, która jest centrum produkcji ręcznie malowanych płytek ceramicznych, korzystają z tradycyjnych technik ich tworzenia i zdobienia. W rezultacie możemy podziwiać niezrównane bogactwo kolorów i jakość ich rzemiosła, a nawet przywieźć do domu unikalną płytkę na pamiątkę egzotycznej podróży do Maroka…

Maroko | Marokańskie kafelki są wykonywane ręcznie
Maroko | Marokańskie kafelki są wykonywane ręcznie (by 62904109@N00 )

Obecna w całym Maroku, ale nie tylko, bo i na hiszpańskich podłogach czy glazurze w regionie Morza Śródziemnego, marokańska mozaika jest prawdziwym skarbem i elementem zdobiącym także wiele nowoczesnych domów.

Rzemieślnicy Fezu znani są z wykonywania płytek najwyższej jakości i niezwykłego kunsztu. Do wyboru oferują pełną gamę kolorów (uzyskaną z lokalnych pigmentów) od miękkich zieleni i energetycznych żółci po głęboki burgund, czerwień czy żywy turkus.

Wzory na płytkach są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Powszechne jest stosowanie w zdobieniach wzorów geometrycznych. Najczęściej powtarzające się kształty to: diamenty, okręgi, prostokąty, łuki, gwiazdy i trójkąty. Możliwości i wyobraźnia wykonawców płytek są nieograniczone…

Styl marokańskich zdobień, czyli maksimum zmieszanych, mocnych kolorów i geometria, odzwierciedla także sposób widzenia przez Marokańczyków Boga, jako kogoś wszechogarniającego i znajdującego się w centrum.

Maroko | Mozaika z ręcznie malowanych marokańskich płytek ceramicznych
Maroko | Mozaika z ręcznie malowanych marokańskich płytek ceramicznych (by 7326810@N08 )

W Marrakeszu, Fezie i innych miastach Maroka odnajdziemy także wiele dekoracyjnie ozdobionych fontann. W miejscach związanych z symbolizującą życie wodą, czyli w różnorakich jej ujściach, a także w łaźniach i łazienkach, w sposób szczególny eksponuje się mozaiki z płytek. Mozaiki wykonane z maleńkich kolorowych płytek odpowiednio przyciętych i ułożonych w fantazyjne wzory, noszą nazwę zellij.

Kwadratowe płytki, czy to ścienne czy podłogowe (cementowe), układa się w barwny „patworch” lub, dopasowując do siebie poszczególne elementy wzoru, tworzy się swoistą układankę. Płytki tego typu mogą być jednokolorowe lub malowane we wzory.

Niepowtarzalny styl marokańskich rękodzieł, widoczny m. in. na wielobarwnych płytkach ceramicznych, jest niezwykle bogaty, tętniący życiem i pełen unikalnych cech. Czynią one marokańską stylistykę jedną z najbardziej ekscentrycznych, egzotycznych… i pożądanych na całym świecie.

Maroko | Mistrzowie zellij oferują niezrównane bogactwo kolorów i wzorów
Maroko | Mistrzowie zellij oferują niezrównane bogactwo kolorów i wzorów (by bdesham )