Od 1 stycznia 2005 r. Polacy nie muszą posiadać wizy do Maroka, jeśli planowany przez nich pobyt na terenie tego kraju nie przekracza 90 dni. Warto pamiętać, że dirham marokański poza granicami kraju jest praktycznie niemożliwy do wymiany i obowiązuje zakaz wywożenia tej waluty.

Maroko | Marokańskie prawo nie jest zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o przepisy celne
Maroko | Marokańskie prawo nie jest zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o przepisy celne (by tazza)

Podczas przekraczania granicy turyści mogą być poproszeni o okazanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na czas pobytu w Maroku, nie muszą jednak posiadać biletu wyjazdowego z kraju.

Na lotnisku, zarówno po przylocie, jak i przed odlotem, każdy turysta ma obowiązek wypełnić tzw. kartę policyjną.  Należy wpisać tam swoje imię i nazwisko, miejsce zakwaterowania, długość pobytu, numer paszportu oraz... wykonywany zawód.

Warto pamiętać, że Sahara Zachodnia administrowana jest przez rząd marokański od 1975 roku, w związku z czym na jej terenie obowiązuje takie samo prawo.

Marokańskie prawo nie jest restrykcyjne, jeśli chodzi o przepisy celne, jednak kontrole bagażu bywają długie i uciążliwe. Jak w większości krajów absolutnie zabronione jest  posiadanie narkotyków, a także przewóz zwierząt oraz roślin chronionych.

Maroko | Port Tanger (Tangier)
Maroko | Port Tanger (Tangier) (by metamoof )

Z Hiszpanii do Maroka

Spotykamy się z licznymi zapytaniami turystów odnośnie podróży z Hiszpanii do Maroka. A przede wszystkim z wątpliwością, czy trzeba wówczas posiadać paszport.

Jak wiadomo z Hiszpanii do Maroka kursuje wiele promów oferujących atrakcyjne wycieczki. Musimy jednak wiedzieć, że w takiej podróży paszport jest niezbędny. Dotyczy to także dziecka. Nie wystarczy też, że rodzice będą mieli paszport a dziecko wyrobiony dowód osobisty – maluch także musi posiadać paszport.

Jeśli więc zastanawiasz się czy możesz, przykładowo, wybrać się w podróż z dzieckiem promem z Hiszpanii do Tangeru, musisz pamiętać, że paszport jest konieczny, gdyż na podstawie dowodów osobistych można jedynie podróżować w obrębie Unii Europejskiej.

Co więcej, do wjazdu na terytorium Maroka niezbędny jest paszport, którego ważność przekracza 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu kontynentu afrykańskiego korzystając z okazji pobytu w Hiszpanii, a paszportu nie mamy, możemy zawsze wybrać do Ceuty – hiszpańskiej enklawy na marokańskim wybrzeżu. Promy do tego miejsca odchodzą z Algeciras i Gibraltaru.

Źródło: za cenne wskazówki dziękujemy serwisowi www.aferry.pl i Ambasadzie RP w Rabacie.