Istnieje przesąd, że jeśli na początku naszej wycieczki do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą, to podróż będzie na pewno udana. Im piękniej herbata taka będzie zaserwowana, im będzie słodsza – tym lepiej dla nas.

Maroko | Miętowa herbata jest najczęściej spotykanym napojem w Maroku
Maroko | Miętowa herbata jest najczęściej spotykanym napojem w Maroku (by avlxyz )

Marokańczycy uważają cukier za symbol szczęścia i dobrobytu. Przyjaciół i miłych gości obdarowują też słodyczami, których podobnie jak herbaty – nigdy nie należy odmawiać.

Miętowa herbata nazywana jest w Maroku „płynem życia”. To najbardziej pożądany i wszechobecny smak. Pije się ją dosłownie wszędzie. Każda zaproponowana szklanka miętowej herbaty jest zawsze wyznaniem przyjaźni i szacunku.

Zielona herbata zajmuje bardzo ważnie miejsce nie tylko w gastronomii, ale również w kulturze i tradycji Maroka. Miętowa marokańska herbata uznawana jest za ważny symbol – jej zielony kolor, będący jednocześnie kolorem proroka, przynosi szczęście. Zieleń symbolizuje także płodność, najbardziej cenione wśród Marokańczyków błogosławieństwo.

Maroko | Na marokańskich ulicach często można spotkać sprzedawców miętowej herbaty
Maroko | Na marokańskich ulicach często można spotkać sprzedawców miętowej herbaty (by nathan_guy )

Do przyrządzenia tzw. „napoju gościnności” używa się zielonej chińskiej herbaty z dodatkiem marokańskiej mięty. Podstawa to duża ilość cukru.

Ze względu na swoje walory smakowe napój ten jest serwowany w całej Afryce Północnej – oprócz Maroka, jest bardzo popularny np. w Tunezji i Algierii.