W Szefszawanie (Szafszawan, Chefchaouen) trudno odróżnić, gdzie kończy się niebo a zaczyna ziemia. Niewielkie niebieskie miasto malujące się na tle pięknego krajobrazu zachwyca swym spokojem i niezwykłym czarem.

Maroko | Szefszawan - błękitne miasto
Maroko | Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen)- błękitne miasto (by jduvalphotographs)

Szefszawan (Szafszawan), a właściwie Chefchaouen, ma jedną charakterystyczną cechę: praktycznie wszystkie budynki w tym mieście pomalowane są na niebiesko. Nie można jednak powiedzieć, że jest to jeden i ten sam kolor, ponieważ odcieni błękitu znajdziemy tu setki. Niebieskie budynki cechuje także specyficzna falistość linii, która bierze się z niezliczonej ilości warstw gipsu i farb nakładanych w kolejnych latach.

Szefszawan leży na północy Maroka pośród malowniczego krajobrazu gór Rif.

Historia miasta

Warto wiedzieć, że Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen) został założony w 1471 roku przez Mulaj Ali ben Raszid’a. Początkowo miasto to miało być miejscem walki z chrześcijaństwem (do roku 1920 wyznawcy tej religii nie mieli do niego wstępu). W Szefszawanie mieszkali wówczas Żydzi, będący potomkami uciekinierów z Hiszpanii i mówiący średniowiecznym językiem kastylijskim.

Spacery

Podczas spacerów po uliczkach i placach Szefszawanu odkrywa się nie tylko perełki architektoniczne, ale także światło, kolory i dźwięki tworzące unikatową malowniczość tego miasteczka.

Zabytki

W Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen) jest ponad 20 meczetów i świątyń. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest XV- wieczny Wielki Meczet El Adamaa Masjid. Jest to największy meczet w mieście, charakteryzujący się widocznym z daleka ośmiokątnym minaretem. Znajduje się tu także 17 mauzoleów. Być może właśnie to jest powodem, dla którego w małym Szefszawanie odbywa się aż tyle mussemów, czyli świąt ku czci świętych mężów.

Maroko | Kadry z ulic Szefszawanu
Maroko | Kadry z ulic Szefszawanu (by jduvalphotographs)

Medyna

Jak w każdym Marokańskim mieście, jednym z najpiękniejszych miejsc jest tutejsza medyna. Aby się do niej dostać trzeba przejść przez jedną z pięciu bram. Urok starówki związany jest z wpływami andaluzyjskiej sztuki, pod postacią małych placów i licznych fontann. Zasilane górskimi źródłami fontanny są prawdziwymi arcydziełami – prawie zawsze zdobią je błękitno-niebieskie mozaiki cudownie harmonizujące z identycznymi odcieniami budynków. Na tle tych niebieskości ostro odcinają się intensywne kolory sprzedawanych na straganach produktów.

Plac Uta el-Hammam

Głównym placem miasta jest zacieniony Uta el-Hammam – to idealne miejsce na chwilę wytchnienia przy szklaneczce berber whisky, czyli słodkiej, miętowej herbaty.

Turystom przyda się mała przestroga: często na wyższych piętrach kawiarenek pali się kif, czyli marokański haszysz – lepiej go nie kupować i nie próbować, z uwagi na restrykcyjne marokańskie prawo, które tego zabrania.

XVII-wieczna forteca

Plac Uta el-Hammam graniczy z Kazbą. Forteca wybudowana została w XVII w. i znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Na tym niewielkim prostokątnym obszarze, otoczonym murem wykonanym z pisé, czyli mieszanki kamieni, słomy i błota,  można podziwiać uroki andaluzyjskiego ogrodu oraz muzeum etnograficznego. Znajdują się w nim zbiory sztuki ludowej, broni, instrumentów muzycznych i rzemiosła północnego Maroka (tkanin, haftów, garncarstwa).

Aby lepiej poznać lokalną sztukę można się wybrać do Muzeum Rzemiosła, które zgromadziło zbiory koców i przedmiotów wykonanych z malowanego drewna oraz Galerię Hassana, w której wystawiono obrazy miejscowych artystów.

Podczas spaceru po mieście warto też odwiedzić plac Makhzen (jeśli będziemy mieli szczęście to trafimy na wystawę ceramiki). Zwiedzając Maroko i docierając do Szefszawanu z pewnością natkniemy się także na źródła Ras el-Maa uważanego za „święte źródło płynące prosto z gór”. Z tej orzeźwiającej oazy rozciąga się wspaniały widok na dolinę. W pobliżu znajduje się mały meczet Bouzafar Jemaa.

Maroko - Szefszawan | Na tle błękitu ostro odcinają się intensywne kolory sprzedawanych na straganach produktów
Maroko - Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen) | Na tle błękitu ostro odcinają się intensywne kolory sprzedawanych na straganach produktów (by jduvalphotographs)

Zwiedzanie okolicy

Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen) warty jest odwiedzenia nie tylko ze względu na jego błękitny urok, rześki górski klimat i wspaniałą atmosferę, ale także ze względu na malowniczą okolicę, która je otacza.

Osoby lubiące wspinaczkę i górskie wędrówki z pewnością nie będą się tu nudzić. W tym celu najlepiej udać się do parku Talassemtane. Swoimi granicami obejmuje on 64 tysiące hektarów imponujących gór z dziką przyrodą. Piesze wędrówki górskimi szlakami są okazją nie tylko do podziwiania wspaniałych krajobrazów, ale także unikatowej flory i fauny Maroka.

Również ci, którzy preferują mniej aktywne formy spędzania wolnego czasu będą zadowoleni z pobytu w Szefszawanie. Przepiękna i duża plaża w pobliżu wioski Targha zachęca do leniuchowania. Górująca nad plażą XV-wieczna twierdza wybudowana na skale dodaje malowniczego charakteru temu niezwykłemu miejscu.

Mniej więcej pół godziny drogi od Szefszawan’u wznosi się imponujący dwudziestopięciometrowy Most Boga – ten skalny łuk łączy ze sobą wybrzeża rzeki L'Oued Fara.

Szefszawan jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku i gorącego marokańskiego powietrza. Miasteczko jest także idealną scenerią dla każdego pasjonata fotografii. Późnym popołudniem, gdy ciepłe promienie słońca oświetlają błękitne ściany budynków, Szefszawan staje się bajecznym tłem do uwieczniania codziennego życia Marokańczyków.

Maroko | Szefszawan leży na północy Maroka pośród malowniczego krajobrazu gór Rif
Maroko | Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen) leży na północy Maroka pośród malowniczego krajobrazu gór Rif (by eelkedekker)