Od 8 do 16 czerwca 2012 roku w Fezie miał miejsce światowy festiwal muzyki sakralnej (Fez Sacred Music Festival). W duchowej metropolii Maroka, podczas festiwalu, pokojową i harmonijną koegzystencję wiodą różne kierunki religijne.

Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie
Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie (by jonk)

Przez tydzień świat wydaje się być lepszy, przynajmniej w Fezie. Festiwal demonstruje po raz kolejny pełną nadziei jedność kultur, która pozwala zapomnieć o mających religijne podłoże konfliktach ludzkości. Muzyczne tradycje wyrastające z różnych korzeni splatają się w tym wyjątkowym mieście i tworzą duszę świata.

Fez, miasto założone przed 1200 laty przez potomka Proroka Mahometa, oferuje jedyne w swoim rodzaju tło dla tego wielokulturowego ruchu. Nie bez powodu to największe średniowieczne islamskie stare miasto zostało uznane w 1981 r. przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe.

Goście festiwalu mogą mieć problem z wyborem między atrakcjami programu festiwalowego, a fascynacją tym niepowtarzalnym miastem.

Wygodne i komfortowe zakwaterowanie można znaleźć w licznych romantycznych hotelach w starej dzielnicy Fezu, jak również w międzynarodowych hotelach nowego miasta.

Maroko | Uczestnikom festiwalu trudno będzie wybrać między atrakcjami programu festiwalowego, a fascynacją tym  wyjątkowym miastem
Maroko | Uczestnikom festiwalu trudno będzie wybrać między atrakcjami programu festiwalowego, a fascynacją tym wyjątkowym miastem (by ferbent)

„Festival de Fès des musiques sacrées du mond” oferuje przez siedem dni ogromną ilość punktów programu: przedpołudnia festiwalowego tygodnia są zarezerwowane na sympozja, zwiedzanie starówki, wystawy sztuki i fotografii; popołudniami, w zacisznych ogrodach Dar Batha, grupy etniczne ze wszystkich krajów Pana, prezentują swoje kulturowe dziedzictwo. Irańskie, irackie i izraelskie zespoły, wraz z muzykami z Mongolii i Burundi mają tę samą międzynarodową publiczność. Słuchacze zgromadzeni w byłym pałacu wezyra udają się wspólnie w duchową podróż.

Głównym wydarzeniem dnia są wieczorne występy sławnych zespołów na udekorowanym odświętnie dawnym sułtańskim placu defilad.

Wykonawcy i słuchacze szukają poprzez tańce, recytacje i muzyczne rytmy stanu transu, pozwalającego doznać bliskości Boga.

wg www.marokko.com