Każdego roku na początku maja w Imouzzer-Ida-Outanane odbywa się Święto Miodu. Przy tej okazji świętuje się zbiór miodu – dumę tutejszych mieszkańców.

Maroko - Imouzzer | Dumą tutejszych okolic jest przepyszny miód
Maroko - Imouzzer | Dumą tutejszych okolic jest przepyszny miód (by austinevan)

U stóp białej wioski rozciąga się pośród palm naturalny ogród botaniczny z drzewami migdałowymi, oliwkowymi i arganowymi. Imouzzer leży w otoczonej górami rajskiej dolinie. Jest to oaza z tarasowo położonymi polami, otoczona lekko pofalowanymi wzniesieniami, pokrytymi drzewami owocowymi.

W tym regionie, a przede wszystkim w położonej na północ wiosce Izourki Oufella, wytwarza się różne i wyrafinowane gatunki miodu. Wieś sławna jest w całej okolicy, ponieważ już z daleka wabi jedynym w swoim rodzaju zapachem tymianku i lawendy.

Miód jest zbierany w ogromnych barciach z ubitej gliny. Te składające się z setek półek pszczele ule są kolektywną własnością wszystkich mieszkańców wioski. Szczególne wrażenie robi ogromny, pięciopiętrowy ul we wsi Izourki Oufella.

Maroko | Krajobrazy Imouzzer
Maroko | Krajobrazy Imouzzer (by Michele Solmi)

Nazwa Imouzzer-Ida-Outanane pochodzi od nazwy dużego plemienia Berberów. Ich silna tożsamość kulturowa i tradycje dają się zauważyć w wielu wioskach położonych w tej rajskiej dolinie.

Plemię Ida Outanane żyło do roku 1927, ciesząc się dużą niezależnością.