Agadir to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Maroku. Do niedawna turyści głównie tutaj przyjeżdżali spędzać swój urlop. Statystyki pokazują jednak, że Agadir traci na popularności. Dlaczego?

Maroko | Agadir, marzec 2015 r.
Maroko | Agadir, marzec 2015 r. (by jhoneyball )

Z roku na rok Agadir odwiedza coraz mniej turystów. Zauważyć można niszczejące hotele, które lata świetności mają dawno za sobą, puste restauracje.

Czy Agadir już się znudził turystom?

Według danych podanych przez Centrum Turystyki Regionalnej, od grudnia 2014 roku do grudnia 2015 roku, Agadir odwiedziło o 2,15% mniej turystów (884 848 osób) niż w roku ubiegłym. Odnotowano również spadek liczby rezerwowanych noclegów o 8,71% (z  4557460 noclegów w 2014 roku do 4160386 w roku 2015). Coraz więcej osób odwiedza miasta w głębi kraju, np. Marrakesz.

Hotele w Agadirze królują w folderach polskich biur podróży. Jeśli wybieramy się do Maroka, to głównie tu rozpoczynamy naszą orientalną przygodę.

Agadir coraz rzadziej odwiedzany jest jednak przez turystów francuskich i niemieckich. Tu odnotowuje się prawie 10-procentowy spadek ilości wykupionych noclegów.

Maroko | Agadir, maj 2015 r.
Maroko | Agadir, maj 2015 r. (by thibaut_demare )

Dlaczego Agadir jest coraz częściej omijany? Jednym z często wymienianych powodów jest niski standard hoteli, które od lat nie były remontowane. Duży wpływ na spadek przyjazdów ma też pogoda – Agadir jest bardzo mglistym miastem, nawet latem mogą pojawić się tu opady deszczu. Wystarczy pojechać kilkadziesiąt kilometrów na północ, by wygrzać się w pełnym słońcu. Wielu turystów uważa też, że w Agadirze jest zbyt mało atrakcji – plaża, mini zoo, kazba czy suk mogą nie wystarczyć bardziej wymagającym obieżyświatom.

Źródło: www.moroccoworldnews.com