Stale zwiększa się ilość Polaków, którzy przed wyjazdem na wymarzone wczasy postanawiają zgłosić swą podróż w internetowym systemie Odyseusz. Co to takiego i czy warto się zarejestrować, jeśli planujemy wyjazd do Maroka?

Maroko | Aby dokonać rejestracji wystarczy wejść na stronę https://odyseusz.msz.gov.pl
Maroko | Aby dokonać rejestracji wystarczy wejść na stronę odyseusz.msz.gov.pl (by massalim )

System Odyseusz

System Odyseusz jest rządowym programem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego podstawowym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich Polaków podróżujących w różne rejony świata. Ma on ułatwić pracę placówek dyplomatycznych i konsularnych oraz umożliwić jeszcze szybszy kontakt z polskimi turystami, w razie wystąpienia jakichkolwiek nadzwyczajnych zdarzeń, kataklizmów czy zagrożeń.

Jak się zarejestrować?

Aby dokonać rejestracji wystarczy wejść na stronę www.odyseusz.msz.gov.pl i wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, „Załóż konto” lub „Zgłoś podróż”. Następnie należy wypełnić ankietę wpisując swoje dane osobowe i zaakceptować regulamin, aby konto zostało utworzone, lub w przypadku wyboru drugiej opcji uzupełnić ją o dane osób nam towarzyszących, dane osoby kontaktowej w Polsce oraz opisać etapy podróży. Po zaakceptowaniu regulaminu podróż zostanie zgłoszona.

Rejestracja w systemie nie jest obowiązkowa, ale MSZ zaleca, aby z tej możliwości skorzystać. Dzięki mobilnej aplikacji można to zrobić także korzystając z telefonu komórkowego. Obie formy rejestracji są oczywiście bezpłatne.

Maroko | Rejestracja w systemie Odyseusz nie jest obowiązkowa
Maroko | Rejestracja w systemie Odyseusz nie jest obowiązkowa (by ru_boff )

Kto powinien się zarejestrować?

Zasadniczo każdy, kto planuje podróż do obcego kraju powinien skorzystać z systemu Odyseusz. Nie ma tu żadnych ograniczeń dotyczących czasu trwania lub celu podróży.

Osoby, które ze względu np. na pracę wyjeżdżają za granicę często, powinny założyć konto w systemie. Turyści podróżujący sporadycznie natomiast mogą skorzystać jedynie z opcji zgłoszenia podróży.

Odyseusz a podróż do Maroka?

W obecnej niestabilnej sytuacji w tamtejszym rejonie, szczególnie warto zachować dodatkowe środki bezpieczeństwa chociażby w postaci rejestracji w systemie Odyseusz. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, przebywający tam turyści natychmiast zostaną poinformowani jak się zachować i gdzie szukać pomocy.

Maroko | Warto poświęcić kilka minut na zgłoszenie swojej podróży
Maroko | Warto poświęcić kilka minut na zgłoszenie swojej podróży (by mhobl )