W Polsce są jabłonki i grusze, w Maroku – drzewa arganowe i oliwne. Te drugie można spotkać w wielu miejscach w całym kraju.

Drzewa oliwne rosną w Maroku w wielu miejscach
Drzewa oliwne rosną w Maroku w wielu miejscach (by stewdean )

Drzewa oliwne (Oliwki europejskie) znane są od ponad 5 tys. lat. Rosną w południowej Europie, Afryce, południowej Azji i w Australii. Żyją kilkaset a zdarza się, że nawet 1000 lat! Często nazywane są wiecznie zielonymi drzewami, drobne liście utrzymują się około 3 lat.

Krzywe pnie, gęste korony pełne malutkich, owalnych kuleczek stanowią nierozłączny krajobraz Maroka. Drzewa mogą osiągać wysokość 12 m.
Drzewa owocowe owocują już w wieku 3-5 lat, ale najwięcej zbiorów jest po około 30-40 latach.

Spacerując ulicami np. Agadiru można spotkać całe rodziny zbierające dojrzałe już oliwki. Mali chłopcy wspinają się po drzewach, kobiety stoją z koszami.  Oliwki są w końcu prawdziwym przysmakiem w Maroku. Dodaje się je do tadżina i wielu sałatek. Nie zapominajmy też o niezastąpionej, bardzo pysznej i aromatycznej oliwie z oliwek. Oliwki mają też zastosowanie w kosmetyce.

Warto też wspomnieć o zastosowaniu drewna. Stosowane jest w rzeźbiarstwie i snycerstwie. Gorsze gatunki służą jako opał.

Plantacja oliwek w Maroku
Plantacja oliwek w Maroku (by mwanasimba )