Dlaczego akurat Maroko? Może przez piękną pogodę, wyśmienitą kuchnię albo piękne krajobrazy? Dlaczego warto wybrać ten kraj jako miejsce, w którym chcemy spędzić swój wymarzony, często długo wyczekiwany urlop?

Maroko | Sahara, Maroko
Maroko | Sahara, Maroko (by celso )

Spróbujesz nowych smaków

Są takie potrawy, których nie zasmakujemy nigdzie indziej. Możemy próbować zrobić je w domu samodzielnie, ale nigdy nie będą tak smaczne i aromatyczne jak w Maroku. Tadżin, harirra i pastilla to tylko niektóre dania, które warto spróbować. Co ciekawe, kuchnia marokańska uznawana jest za najsmaczniejszą na świecie.

Poznasz przyjaznych mieszkańców

Mieszkańcy Maroka są niezwykle przyjaźni i gościnni. Nie zdziwmy się, gdy sprzedawca zaproponuje nam herbatę albo nowo poznana osoba zaprosi do domu na obiad. Marokańczycy, zwłaszcza ci młodsi, chętnie opowiadają o sobie, o swojej kulturze i religii.

Prześpisz się w kilkuset letnim domu

W Maroku znajduje się bardzo wiele urokliwych budynków mieszkalnych liczących kilkaset lat. Warto zobaczyć je nie tylko z zewnątrz, ale spędzić w którymś z nich chociaż jedną noc.

Zobaczysz wspaniałe krajobrazy

Nawet przemierzając Maroko autobusem czy pociągiem będziemy mieli ochotę ciągle robić zdjęcia. Każde miejsce jest inne, każde piękne. Wysokie góry, pustynia, czerwone domy gdzieś w oddali – nigdzie indziej nie zobaczymy takich wyjątkowych miejsc.

Maroko | Marokańczycy są bardzo przyjaźni
Maroko | Marokańczycy są bardzo przyjaźni (by enki22 )

Odwiedzisz ciekawe zabytki

Maroko obfituje w przepiękne zabytki. Ciekawostką jest, że znajduje się tu 8 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Może uda się zobaczyć wszystkie?

Zobaczysz Saharę, góry, ocean i… tętniące życiem miasta

Maroko jest jednym z niewielu krajów, gdzie jest… „wszystko na raz”. Jednego dnia możemy przedzierać się przez Saharę, by następnego zjeżdżać na nartach, opalać się na plaży albo stać w korku w centrum Rabatu.

Obkupisz się na bazarach

Maroko to również bazary. Bogactwo kolorów i aromatów kusi turystów. Oprócz tak popularnych tu przypraw, kupimy bogato zdobioną biżuterię, ręcznie robioną ceramikę pachnące arganem kosmetyki. Warto pamiętać, że na marokańskich bazarach należy się targować.

Maroko | Garbarnia skór w Fezie
Maroko | Garbarnia skór w Fezie (by dirigibleduck )

Zobaczysz jak pracują rzemieślnicy

Krążąc po medinie niejednokrotnie zauważymy mężczyzn kujących żelazo, z którego formowane są wspaniałe dzieła, malujących płytki czy szyjących obuwie. W Marrakeszu i Fezie z kolei znajdują się garbarnie skór, na które można popatrzeć z wysokości.

Nie zaznasz spokoju!

Maroko nie jest miejscem, w którym odpoczniemy. Bogactwo kolorów, smaków, aromatów, wiele zabytków i atrakcji nie pozwalają na to. Nasz spokój burzyć mogą też miejscowi handlarze próbujący nam coś sprzedać. W tym właśnie tkwi urok tego miejsca.

Zobaczysz miejsca, w których zatrzymał się czas

Są takie miejsca, zabytki, które nie zmieniły się od wieków. Dotykając stare mury, spacerując starymi, wyboistymi uliczkami poczujemy klimat dawnych lat.

Wygrzejesz się

40 stopni Celsjusza w cieniu? Tak, to możliwe! Zwłaszcza w sezonie letnim w centralnej części kraju. W Agadirze i As-Sawirze choć gorąco, nieco przyjemniej – dzięki wiatrowi wiejącemu znad Atlantyku. Jeśli kochamy słońce i wysokie temperatury, Maroko będzie idealne.

Maroko | Kolory Maroka
Maroko | Kolory Maroka (by tgraham )