Maroko to kraj chętnie wybierany na plan zdjęciowy przez twórców filmowych i telewizyjnych z całego świata, a to za sprawą przepięknych plenerów i ciekawej architektury. Nakręcono tu już wiele filmów i seriali. Jednym z nich jest „Gra o tron” – serial, który podbił serca widzów na całym świecie.

Maroko | Premiera pierwszego sezonu serialu
Maroko | Premiera pierwszego sezonu serialu "Gra o tron" miała miejsce w 2011 roku (by idhren )

Serial „Gra o tron” bije rekordy popularności. Widzowie z zapartym tchem czekają na nowe odcinki. Już niedługo będziemy mogli oglądać kolejny, piąty już sezon tego kultowego serialu, będącego adaptacją powieści autorstwa amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina.

Serial kręcony był w wielu miejscach na świecie, głównie w Chorwacji, Irlandii, Grecji, na Malcie, Islandii oraz właśnie w Maroku.

W rolę żółtego miasta Yunkai wcieliła się osada Ajt Bin Haddu (w 1987 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), położona około 30 km od Warzazat. Miejsce to  zachwyciło twórców filmu, ale nie obyło się jednak bez dodania kilku budynków i efektów mających na celu jeszcze bardziej uatrakcyjnienie tego miejsca.

Z kolei serialowe miasto Asta­por to przepiękna miejscowość As-Sawira położona w zachodnim Maroku.

Najnowsze odcinki piątego sezonu serialu „Gra o tron” również były kręcone m.in. w Maroku.

Maroko | Ajt Bin Haddu
Maroko | Ajt Bin Haddu (by fotojam )