Wielu turystów podczas wizyty w Maroku decyduje się na zakup skór. Te najlepszej jakości wytwarzane są w Fez. Jak się je robi i co mają w sobie takiego, że cieszą się tak dużą popularnością?

Maroko | W mieście znajdują się dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara
Maroko | W mieście znajdują się dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara (by proimos )

Niewiele osób wie, że w trakcie produkcji skór używa się gołębich odchodów. Dzięki nim skóra jest miękka i delikatna. Żaden środek wytworzony przez człowieka nie da takiego efektu jak ptasie odchody. Jedynym minusem jest okropny zapach. Podczas obsypywania nimi skóry nie jest jeszcze strasznie uciążliwy, ale po dodaniu wody i ugniataniu nogami staje się nie do zniesienia.

Podczas farbowania skór nie używa się żadnych środków chemicznych. Jedynie: mięty, henny, szafranu oraz gołębich odchodów.

Praca przy skórach nie należy do najłatwiejszych i najlżejszych. Trzeba je nosić pomiędzy studniami i dachami oraz układać w promieniach słońca, aby dobrze się wysuszyły. Nie każdy może też się tym zajmować. Młodzi mężczyźni zawodu uczą się od ojców, wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Zawód ten jest jednym z najbardziej opłacalnych w Maroku.

W mieście znajdują się dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara. Nie trudno do nich dotrzeć, bowiem zapach jaki się z tych miejsc unosi jest tak intensywny, że nasz węch bez trudu nas do nich zaprowadzi.

Gdy już dojdziemy na miejsce, cały proces garbowania i farbowania skór będziemy mogli zobaczyć na własne oczy. Najlepszy widok jest z dachów. Wielu kupców oferuje również możliwość wejścia na taras widokowy.

Maroko | Podczas farbowania skór nie używa się żadnych środków chemicznych
Maroko | Podczas farbowania skór nie używa się żadnych środków chemicznych (by copleys )