Maroko to magiczny kraj położony pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą. Nieważne jak zaplanujemy sobie wakacje – każdy z nas będzie chciał przywieźć z tej podróży pamiątkę, która zawsze będzie nam przypominała o tym wspaniałym miejscu.

Maroko | Bardzo dużą popularnością cieszą się wyroby ceramiczne i drewniane
Maroko | Bardzo dużą popularnością cieszą się wyroby ceramiczne i drewniane (by mwanasimba )

Maroko jest idealnym miejscem dla osób ceniących oryginalne wyroby. Praktycznie w każdym mieście znajduje się suk z meczetem (bazar), pełen licznych sklepów. Zwykle rozmieszczone są według schematu: najpierw znajdują się sprzedawcy oferujący książki i artykuły religijne, później odzież i materiały, następnie artykuły domowe, a na samym końcu garnki, skóry i artykuły metalowe.

Hand made

Będąc w Maroku warto zaopatrzyć się w przepiękne, ręcznie wykonywane przedmioty. Niemal w każdym sklepie można znaleźć ładnie wykonane „lampy Alladyna”, kubeczki czy czajniczki. Często do każdego wyrobu dołączane są dokumenty potwierdzające ręczne wykonanie, bez udziału jakichkolwiek maszyn.

Biżuteria

Maroko znane jest również z wyrobów ze srebra. Na ogół wykonywane są w dość dużych rozmiarach i unikatowych wzorach. Turyści najczęściej wybierają masywne bransolety ozdobione arabeskami oraz naszyjniki przypominające siatkę.

Ceramika

Bardzo dużą popularnością cieszą się także wyroby ceramiczne. Można kupić je za niewielkie pieniądze, a z pewnością ucieszą każdą obdarowaną osobę.

Dywany

Niezwykle popularne są marokańskie dywany. Każdy z nich poddawany jest kontroli jakości. Podczas zakupu powinniśmy dostać etykietę: kolor niebieski oznacza najwyższą jakość, żółtopomarańczowy – dobrą, natomiast zielony – średnią.

Maroko | Stoisko z pamiątkami, Tangier
Maroko | Stoisko z pamiątkami, Tangier (by conanil )

Artykuły spożywcze

Nie ma w Maroku bazaru, na którym nie znaleźlibyśmy stoiska z przyprawami. Warto zakupić każdą z nich – kosztują naprawdę niewiele, a odmienią każde ugotowane przez nas danie. Maroko słynie z wyśmienitej, miętowej herbaty. Warto również i w nią się zaopatrzyć. Warto też zakupić olej arganowy spożywczy, oliwę z oliwek czy pikantną pastę harissa. W niektórych sklepach dostaniemy też kiszone cytryny, które są niezbędnym dodatkiem to tradycyjnego tadżina.

Kosmetyki

El Kala M'gouna, czyli Dolina Róż słynie z wyrobu wody różanej czy pachnących mydełek. W małych miejscowych sklepikach można również zakupić czysty olej różany.

Nie zapomnijmy też o olejku arganowym, który nazywany jest "płynnym złotem Maroka". Kupimy go wszędzie: w sklepach z pamiątkami, supermarketach, sukach i przydrożnych straganach.

W aptekach berberyjskich i lepszych sklepach kupimy też: czarne mydło, kremy i mydła arganowe czy glinkę ghossoul.

Tadżin

Tadżin jest najpopularniejszą pamiątką przywiezioną z Maroka. Przygotowuje się w nim danie o tej samej nazwie. Kupimy go na sukach, sklepach z pamiątkami oraz w marketach już za około 20 dirham. W sprzedaży są też tadżiny dekoracyjne.

Wyroby drewniane i metalowe

Warto przywieźć z Maroka różnorodne wyroby drewniane. U rzemieślników z As-Sawiry kupić będziemy mogli wykonane z ciemnego drewna stoły, szachy, kubki czy szkatułki. Można też zaopatrzyć się rzeźbionego, pachnącego wielbłąda. Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się również wykonane z mosiądzu czy cyny naczynia.

Odzież i obuwie

Prawdziwym hitem w sprzedaży są babusze - skórzane, kolorowe obuwie. Warto również kupić sobie narodowy marokański strój – dżelab. Jeśli dobrze się potargujemy, będziemy mogli go mieć nawet za 100 dirham. Warto też zwrócić uwagę na przepiękne kolorowe chusty.

Maroko | Rzeźbione w drewnie, pachnące wielbłądy
Maroko | Rzeźbione w drewnie, pachnące wielbłądy (by davidooms )