Najbardziej cenioną przez perfumiarzy różą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków.

Maroko | Róża od zawsze kojarzy nam się z symbolem piękna
Maroko | Róża od zawsze kojarzy nam się z symbolem piękna (by scjn )

Jednym z największych eksporterów róż jest właśnie Maroko. Prawdziwą stolicą tych magicznych kwiatów jest miasto el Kala M'gouna, położone w tzw. Dolinie Róż (Dolina Dades). Żniwa zaczynają się tam już w połowie maja, a kwiaty zbierane są w specjalne kosze, tylko przez kobiety. W ciągu dnia każda z nich jest w stanie zebrać od 5 do 25 kg płatków. Następnym krokiem jest ważenie, pakowanie oraz transport do fabryki. Tam odbywa się destylacja.

Dolina Róż jest miejscem niezwykłym. Otaczają ją zjawiskowe góry, gdzie na zboczach dostrzeżemy pasące się owce i kozy. Róże są tu dosłownie wszędzie. W małych sklepikach za niewielkie pieniądze będziemy mogli kupić różaną wodę czy mydełka.

100 ml czystego, prawdziwego olejku różanego to koszt około 650 dolarów.

W połowie maja rozpoczynają się zbiory, ale też i popularny Festiwal Róż. W tym świątecznym czasie ulice marokańskich miast i wsi ozdabiane są kwiatowymi girlandami, a drogami przechadzają się poprzebierani ludzie. Kobiety w tym dniu zakładają czarne, białe i zielone stroje, mężczyźni zaś występują cali ubrani na biało. Zapach róży ma chronić mieszkańców przed złymi duchami.

Maroko | Jednym z największych eksporterów róż jest Maroko
Maroko | Jednym z największych eksporterów róż jest Maroko (by cq-biker )