Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor zbiera głosy i opinie swoich licznych użytkowników w celu sporządzenia rankingu najlepszych miejsc (miast), hoteli i plaż na świecie oraz w poszczególnych jego regionach. Tak zwane Travellers’ Choice Destination Awards przyznawane są od 2008 roku.

Maroko | W tegorocznym rankingu TripAdvisor Marrakesz został oceniony najwyżej spośród afrykańskich miast
Maroko | W tegorocznym rankingu TripAdvisor Marrakesz został oceniony najwyżej spośród afrykańskich miast (by martinvars )

Podróżnicy co roku typują najbardziej atrakcyjne kierunki turystyczne w oparciu o własne doświadczenia, ułatwiając nam tym samym podejmowanie trudnych urlopowych wyborów.

W tegorocznym rankingu Travellers’ Choice® wśród dwudziestu pięciu najlepszych miejsc na świecie – Top 25 Destinations in the World – znalazł się m. in. marokański Marrakesz, zajmując wysoką 6. pozycję. Pełna dziesiątka prezentowała się następująco:

1.    Londyn
2.    Nowy Jork
3.    Rzym
4.    Paryż
5.    San Francisco
6.    Marrakesz
7.    Stambuł
8.    Barcelona
9.    Siem Reap
10.    Berlin

Za co turyści wyróżnili Marrakesz? Wśród najpiękniejszych miejsc miasta wysoko oceniona została medyna (stara dzielnica arabskiego miasta, z bazarami i głównym meczetem), w której wąskich i krętych uliczkach można się zagubić i pozytywnie zapomnieć. Doceniono także urok Medresy Alego ibn Jusufa (Ben Youssef Madrasa) i wspaniałą kolekcję Muzeum Fotografii (Maison de la Photographie).

Bardzo wysokie notowania uzyskały także tutejsze salony SPA (np. Mythic Oriental Spa, Heritage Spa i Spa MK) oraz niektóre hotele (np. Dar Charkia, Riad Noir d'Ivoire i Riad Aguerzame).

W rankingu dotyczącym poszczególnych regionów świata, w tym wypadku Afryki – Top 25 Destinations in Africa, Marrakesz zajął zaszczytne pierwsze miejsce. Spośród innych miast Maroka, jako najlepsze afrykańskie destynacje, wyróżnione zostały: Fez (na 5. miejscu), Essaouira na 6. miejscu, Merzouga na 16. miejscu, Warzazat na 17. miejscu i Agadir na 23. miejscu.

Maroko | Turystów urzekają przede wszystkim tajemnice uliczek medyny
Maroko | Turystów urzekają przede wszystkim tajemnice uliczek medyny (by martinvars )