Kultura i folklor Maroka przybierają niezwykle barwne i fascynujące formy. W poszczególnych regionach kraju spotkać można wiele przedstawień, inscenizacji oraz tańców służących kultywowaniu licznych ludowych tradycji. Poniżej lista najbardziej znanych i widowiskowych tańców z różnych regionów Maroka:

Maroko | Tancerze z bębenkami umilający pobyt gościom w restauracji Al-Fassiya w Fezie
Maroko | Tancerze z bębenkami umilający pobyt gościom w restauracji Al-Fassiya w Fezie (by aliarda )

Awash

Taniec pochodzi z rejonów Atlasu Wysokiego i Ouarzazate (Warzazat). Kobiety w kolorowych sukienkach w milczeniu otaczają grupę mężczyzn siedzących wokół ogniska. Każdy mężczyzna trzyma swój bendir – okrągły kawałek drewna obciągnięty skórą. Milczenie zostaje przerwane głośnym okrzykiem i mężczyźni zaczynają uderzać w swoje bębenki, a kobiety powoli kołysać się z boku na bok. Kołyszą się coraz szybciej, bębny grają coraz intensywniej… i tak aż do wielkiego finału, pełnego energii i ekspresji.

Ouais

To rodzaj tańca, wykonywanego w rytm dawnej muzyki Bliskiego Wschodu. Orkiestra towarzysząca składa się z jednostrunowych skrzypiec oraz kilku trójstrunowych mandolin, wykonanych z żółwich skorup. Tancerze prezentują kolorowe kaftany, jedwabne pasy oraz kolorowe sznury owinięte wokół głów. Taniec Ouais wydaje się być prosty, składa się z zaledwie kilku kroków, ale gdy tancerze wykonują go w spójny, harmonijny sposób, powstaje zadziwiający spektakl.

Ait Atta

To taniec obwieszczający koniec sezonu pracy. Gdy zimna pora zaczyna powoli skradać się nad górami, robotnicy rozpoczynają przygotowania do „odłożenia” swoich narzędzi i rozpoczęcia sezonu odpoczynku. Ait Atta to taniec gestów, z których jasno wynika entuzjazm i szczęście wieńczące koniec ciężkiej pracy.

Ait Bodar

Starożytni Marokańczycy przywiązywali dużą wagę do postawy wojowników. Mieli oni walczyć jak „jedno ciało”. Wierzyli, że tworząc nierozerwalną linię obrony, będą w stanie zawsze zapewnić sobie zwycięstwo. Ten historyczny taniec opowiada o wierze właśnie. Mężczyźni, ustawieni w rzędzie, ubrani na biało, obejmują się ramionami i śpiewają pieśń, kołysząc się przy tym do przodu i do tyłu, tworzą jedną, zwartą całość.

Ha Ha

To bardzo charakterystyczny taniec, wykonywany przy akompaniamencie zaledwie jednego instrumentu. Dźwięk 7-otworowego fletu w połączeniu z głośnym tupaniem i klaskaniem w dłonie, tworzy hipnotyzujący, niezmiernie ciekawy efekt. Mężczyźni tańczący Ha Ha prezentują niezwykłą dyscyplinę i precyzję.