Choć chrześcijaństwo stanowi obok islamu drugą najpopularniejszą religię w Maroku, jego wyznawcy stanowią tylko nieliczny odsetek mieszkańców tego kraju. Rzeczywista liczba chrześcijan nie jest dokładnie potwierdzona, mówi się o ok. 100 tysiącach wiernych. Są to ludzie głównie pochodzenia francuskiego, którzy zamieszkują Maroko od czasów kolonialnych, niektórzy z nich są imigrantami.

Maroko | Dmuchane Mikołaje sprzedawane na ulicach Meknes w dniu 23 grudnia
Maroko | Dmuchane Mikołaje sprzedawane na ulicach Meknes w dniu 23 grudnia (by Tony UK )

Boże Narodzenie w Maroku obchodzone jest podobnie, choć z mniejszym splendorem, niż w pozostałych rejonach świata. Choć wyznawcy islamu uważają Jezusa Chrystusa za proroka, nie świętują dnia jego narodzin.

W dużych marokańskich miastach, głównie w centrach handlowych, w hotelach i na witrynach sklepowych, znajdziemy moc kuszących świątecznych ozdób i upominków – tak jak w wielu innych krajach, które chętnie odwiedzają goście z Europy, także w Maroku Boże Narodzenie dla wielu przedsiębiorców stanowi okazję do zainteresowania i zdobycia większej ilości klientów.

Jednak dla chrześcijańskich mieszkańców Maroka Boże Narodzenie jest  przede wszystkim świętem religijnym, przeżywanym w skupieniu i pamięci o narodzinach Chrystusa. Chrześcijanie dużo się modlą i czytają Biblię.

Narodziny Jezusa dla zamieszkujących Maroko chrześcijan to, podobnie jak dla nas, czas nadziei, radości i miłości, a także daru przebaczenia i pokoju. Jest to czas poświęcany dla rodziny i przyjaciół.

Maroko | Świąteczny wystrój w centrum handlowym Almazar w Marrakeszu
Maroko | Świąteczny wystrój w centrum handlowym Almazar w Marrakeszu (by valleygirl_tka )

Marokańczycy tradycyjnie wysyłają sobie kartki z życzeniami i obdarowują się upominkami. Wszędzie śpiewane są świąteczne piosenki, które brzmią zdecydowanie odmiennie od naszych kolęd, ale traktują o tym samym radosnym temacie. A święty Mikołaj? W Maroku znany jest on jako Czarny Piotruś.

Charakterystyczną formą spędzania wigilii Bożego Narodzenia w Maroku jest zwiedzanie kościołów przez mieszkańców różnych wyznań. Ludzie spacerują wtedy i podziwiają światełka, obrazki i ozdoby.

Drzewa – często drzewka pomarańczowe – przystraja się w Maroku podobnie jak tradycyjne świąteczne choinki. W marokańskich miastach spotkamy także ozdoby takie jak bombki, czerwono-białe cukierki-laski i wiele innych. Najhuczniej Boże Narodzenie świętowane jest w Rabacie i Marrakeszu. Centra handlowe i hotele większych miast zachęcają uroczystym wystrojem, a dookoła ludzie pozdrawiają się: „Mboni Chrismen!”.

Maroko | Jak widać Mikołaje możemy spotkać w Maroku nawet w maju, tu: na Marokańskim Festiwalu Róż Kelaa M’gouna
Maroko | Jak widać Mikołaje możemy spotkać w Maroku nawet w maju, tu: na Marokańskim Festiwalu Róż Kelaa M’gouna (by AngelasTravels )