Gorges du Todra, czyli wąwóz Todra to jeden z skarbów geologicznych Maroka. 300-metrowe, czerwone jak przyprawa curry ściany są mocnym akcentem południowych stoków Atlasu.

Maroko | Wąwóz Todra to perła geologiczna Maroka
Maroko | Wąwóz Todra to perła geologiczna Maroka (by teosaurio )

Dwa największe wąwozy Maroka – Todra i Dades to punkty zdecydowanie warte zobaczenia. Wąwóz Todra jest olbrzymi i zapiera dech w piersiach, czasami porównywany jest nawet z Wielkim Kanionem w Kolorado! To geologiczne cudo umiłowali sobie zwłaszcza miłośnicy górskich wspinaczek.

Klimat wąwozów jest iście bajeczny – oto rozpościera się przed nami prawdziwy ocean wapienia, tworzącego zarówno ściany wąwozu jak i jego dno. W dolinach odnajdziemy kręte drogi, porozrzucane olbrzymie głazy, gaje palmowe i maleńkie wioski Berberów, otoczone szczytami Atlasu Wysokiego z jednej, a kamienistymi stokami Dżebel Saharo z drugiej strony… Potężne, skalne mury, z których roztacza się wspaniała panorama – to musi robić wrażenie!

Maroko | Wysokie, czerwone ściany wąwozu umiłowali sobie miłośnicy górskich wspinaczek
Maroko | Wysokie, czerwone ściany wąwozu umiłowali sobie miłośnicy górskich wspinaczek (by omad )

Wspinaczkowy raj, uwielbiany przez amatorów górskich eskapad, najpiękniej wygląda podobno podczas polskiej wiosny bądź jesieni. Prezentuje się wtedy najokazalej i pozwala uniknąć zarówno afrykańskiego upału jak i górskiej, przeszywającej chłodnym wiatrem, zimy. Położone w dolinie hotele oferują osobliwe przewodniki, które często mają postać odręcznych rycin, kserówek, a także fragmentów artykułów pozostawionych przez zagranicznych turystów-wspinaczy.